U Grónska byla nalezena slavná Scottova loď

Grónsko - Vrak lodi, která vezla kapitána a dobrodruha Roberta Scotta před sto lety na jeho expedici do Antarktidy, byl objeven u grónského pobřeží. Terra Nova byla nalezena týmem z americké výzkumné společnosti. Právě na palubě této lodi přitom Scott vyrazil v roce 1910 do Antarktidy, aby jako první dobyl jižní pól. Informoval o tom britský server BBC.

Loď plnila svůj účel i po Scottově polární výpravě, než se potopila u jižního pobřeží Grónska v roce 1943. Zrovna byla na cestě, aby dodala zásoby do základnových stanic v Arktidě, když byla nenávratně poškozena ledem. Posádku tehdy zachránila pobřežní stráž.

Scott se z jižního pólu už nevrátil

Po příchodu na jižní pól v lednu 1912 Scott a jeho skupina zjistili, že na místo už dříve dorazil tým vedený dalším polárníkem - Norem Roaldem Amundsenem. Scottův tým zemřel na zpáteční cestě z pólu, těla jeho členů byla nalezena o několik měsíců později. 

Brian Kelly z muzea Discovery Point v Dundee:

"Terra Nova má takovou historii, v níž si prošla mnohým. Opravdu se jedná o vrchol ve skotské stavbě dřevěných lodí. Je neuvěřitelné, že jedna z nejslavnějších lodí v historii byla nalezena 100 let po závodě o dobytí pólu, v roce, kdy si událost připomíná."


Posádka z výzkumného Schmidtova oceánského institutu objevila Terra Novu, když testovala své vybavení na palubě vlajkové lodi R/V Falkor. Jeden z vědců si všiml neznámé funkce sonaru během mapování mořského dna. Členové týmu pak zjistili, že sedmapadesátimetrová délka lodi odpovídá právě délce Terra Novy.

Technici posléze spustili do vody těsně nad vrakem balíček s kamerami nazvaný „Krevety“, který loď natočil. Kamera ukázala zbytky dřevěného vraku ležícího na mořském dně. Vedle lodi se nachází i komín.