„Dosud jsem nevydal rozkaz vojensky zasáhnout v Sýrii,“ citovaly agentury z Obamova prohlášení na neohlášeném tiskovém briefingu v Bílém domě. „Jestliže však uvidíme přemísťovat velké množství chemických nebo biologických zbraní nebo pokud budou použity, to by změnilo mou kalkulaci,“ upozornil prezident. „Dotklo by se to spojenců v regionu, včetně Izraele, dotklo by se to nás. Byla by to pro USA 'červená čára' a mělo by to nedozírné důsledky,“ prohlásil Obama.
Mise UNSMIS vznikla v dubnu na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN s úkolem na plnění mírového plánu bývalého zmocněnce pro Sýrii Kofiho Annana. Plán zůstal jenom na papíře a pozorovatelé, jichž mělo být podle původního mandátu 300, nemohli svůj úkol náležitě plnit. V červnu byla mise kvůli rostoucímu násilí pozastavena a velikost výsadku zredukována. V jeho vedení se vystřídali dva generálové, poslední šéf Babacar Gaye před odjezdem z Damašku prohlásil, že ani jedna ze stran, které v Sýrii bojují, nerespektují povinnosti dané mezinárodním právem a nechrání civilisty.
Annan z funkce odstoupil a zmocněncem OSN pro Sýrii se stal alžírský diplomat Lachdar Brahímí. Dle stanice Al-Arabíja by měl mít k dispozici 20 až 30 osob, mezi nimi odborníky na vojenství a politické a humanitární problémy.
Do konfliktu prý zasahují cizí rozvědky
V médiích se objevily informace, že do syrského konfliktu zasahují západní rozvědky. Britský list The Sunday Times napsal, že britští agenti sledují dění v Sýrii z Kypru. Z tamních britských vojenských základen se informace dostávají přes Turecko k povstalecké Svobodné syrské armádě. Podle německého Bild am Sonntag jsou u syrského pobřeží nasazeni agenti německé rozvědky, kteří sledují pohyby jednotek věrných Asadovi. Informace pak předávají Američanům, přes něž se zprávy dostávají k syrským povstalcům.

Skončila syrská mise OSN
Skončila syrská mise OSN
PP 20.8.
Rozhovor s Lukášem Gogou
Ze Sýrie, kde se jako v ostatním muslimském světě slaví druhým dnem významný svátek Íd al-fitr, jsou i dnes hlášeny boje. Podle Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) při nich zahynulo 16 osob, z nichž polovina byli civilisté. V neděli si boje vyžádaly dle téhož zdroje přes 80 mrtvých.
Hlavní opoziční skupina Syrská národní rada (SNC) hlásí katastrofickou situaci z města Hirák v jižní Sýrii. Armáda na něj pravidelně útočí, což znemožňuje podle SNC zásobování potravinami i léky.
Do sousedních států neustále proudí syrští uprchlíci, nejvíce je jich v Turecku. Jeho ministr zahraničí Ahmet Davutoglu dnes prohlásil, že Turecko má kapacitu pro maximálně 100 000 syrských běženců. Bude-li uprchlíků více, musí podle něj být zřízeno nárazníkové pásmo na syrském území.