Ahmadínežád žádá nový světový pořádek

New York - Kontroverzní íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád ve svém projevu v newyorském sídle Organizace spojených národů vyzval ke vzniku nového světového pořádku. Kritizoval přitom kapitalismus či spotřební společnost. V projevu na zasedání Valného shromáždění OSN několikrát napadl Spojené státy a Izrael, byť je přímo ani jednou nejmenoval. Vytknul jim například snahu o vytvoření nové éry hegemonie ve světě.

„Pokračující hrozba ze strany necivilizovaných sionistů uchýlit se k vojenské akci proti naší skvělé zemi je jasným příkladem této hořké reality,“ uvedl Ahmadínežád, jehož režim je kvůli údajnému vývoji jaderných zbraní pod stále větším tlakem Tel Avivu a Washingtonu. Izrael je prý stále víc nakloněn možnosti útoku na Írán, než bude pozdě. Všechny možnosti jsou na stole i podle amerického prezidenta Baracka Obamy.

Amhadínežád současný svět vylíčil jako oběť kapitalistického vykořisťování a zvůle velmocí, kdy jsou jednotlivé národy záměrně drženy v chudobě. V projevu kritizoval kdeco, od finanční krize po skutečnost, že Spojené státy šéfa teroristické sítě al-Káida zabily bez soudního líčení. Svět se podle íránského prezidenta nemohl dozvědět pravdu o „tragickém incidentu“ z 11. září 2001 a pachatelé nemohli být postaveni před spravedlnost.

Nový světový pořádek by podle íránského prezidenta měl oživit lidskou důstojnost a víru v univerzální štěstí a dokonalost. Měl by také zajistit, aby si všichni byli před právem rovni a aby vládci sloužili lidu, uvedl íránský prezident, jehož režim před několika lety surově potlačil protesty požadující uvolnění poměrů v Íránu.

Mursí podpořil nezávislou Palestinu

Nový egyptský prezident Muhammad Mursí podpořil snahu Palestinců o nezávislost. Ostře kritizoval krveprolití v Sýrii, kde spolu bojují vládní jednotky s povstalci. Mursí se vyjádřil i k videu natočenému ve Spojených státech urážejícímu proroka Mohameda, které v poslední době vyvolalo vášně v muslimském světě. Klip odsoudil, odmítl ale i násilí, jež protesty vůči němu provázelo.

„Egypt respektuje svobodu projevu. Takovou, která není využívána k podněcování nenávisti vůči někomu jinému. Takovou, která není namířena proti jednomu specifickému vyznání či kultuře. Respektuje svobodu projevu, která je proti extremismu a násilí. Ne svobodu projevu, která prohlubuje ignoranci a lhostejnost vůči jiným. Egypt se ale také silně staví proti násilí při vyjadřování nesouhlasu s těmito obscenitami,“ řekl Mursí, jehož USA kritizovaly za původně vlažnou reakci na divoké protesty před americkou ambasádou v Káhiře.

Muhammad Mursí
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Mary Altaffer

Mursí, který se vlády v zemi ujal po prvních demokratických volbách v Egyptě po několika desetiletích, ve své řeči silně podpořil snahu Palestinců o vlastní stát. Uvedl, že Káhira se plně postaví za jakoukoli iniciativu, kterou Palestinci v OSN za tímto účelem podniknou. „Vyzývám vás, abyste stejně, jako jste podporovali revoluci arabských národů, podpořili Palestince ve snaze získat plná a legitimní práva lidu bojujícího za svobodu a nezávislý stát,“ řekl egyptský prezident.

Mursí se pustil do Izraele

Mursí, který chce stát v čele samostatnějšího a sebevědomějšího arabského světa, zároveň nepřímo kritizoval Izrael, když na něj odkázal jako na zemi neochotnou připojit se ke smlouvě o nešíření jaderných zbraní. Zdůraznil, že jeho cílem je, aby celý blízkovýchodní region byl bez těchto zbraní. Zároveň Tel Aviv již poněkolikáté ujistil, že Káhira dostojí svým smluvním závazkům, mezi něž patří i mírová dohoda obou zemí z roku 1979.