Volby 2008: Ano, dokážeme to, sliboval Obama - a vyhrál

Washington - Change We Need a Yes We Can. S těmito hesly vyrazil před čtyřmi lety do volebního boje Barack Obama - a uspěl. Demokratický senátor za stát Illinois a skvělý řečník byl 4. listopadu 2008 (dle tradice první úterý po prvním listopadovém pondělí) zvolen prvním americkým prezidentem tmavé pleti a obdržel největší počet hlasů voličů od roku 1789 - 69 456 897 hlasů.

Obamovým soupeřem byl republikánský senátor za Arizonu John McCain – vojenský pilot, přímý účastník Karibské krize a válečný veterán z Vietnamu, který si ze zajetí odnesl trvalé zdravotní následky. Poprvé v amerických dějinách tak proti sobě kandidovali dva úřadující senátoři, kteří navíc nešli do primárek ani omylem jako favorité. Těmi byli za demokraty senátorka za New York a bývalá první dáma USA Hillary Clintonová, mezi republikány zase oblíbený bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani, který si udělal jméno především svým postojem po teroristických útocích z 11. září 2001. Doplatil ale na svou taktiku podcenit úvodní volby a soustředit se až na větší státy. O republikánskou nominaci se tehdy neúspěšně ucházel i nynější Obamův soupeř Mitt Romney.

Primárky vyhrál ten, kdo by ještě nedávno nosil kafe

Souboj mezi Obamou a Clintonovou byl vůbec nejdelší v historii primárek: teprve po pěti měsících, 3. června, překonal Obama hranici delegátů, dostačující k zisku nominace. McCain to stihl o tři měsíce dříve. Clintonová uznala porážku a v kampani pak Obamu podpořila, třebaže oba soupeři spolu předtím rozhodně v rukavičkách nejednali. Osobními výpady se to jen hemžilo a Hillaryin manžel a exprezident Bill Clinton se o Obamovi vyjádřil v tom smyslu, že někdo takový „by nám ještě nedávno nosil kafe“. Před letošními volbami ale na sjezdu demokratů už Clinton současného šéfa Bílého domu hájil, seč mu síly stačily.

Obama si vybral za kandidáta na viceprezidenta senátora Joe Bidena, McCain vsadil na prakticky neznámou aljašskou guvernérku Sarah Palinovou. Ta měla přilákat nejen ty, pro něž byl McCain málo pravicový, ale také ženy. Její politická nezkušenost, kuriózní výroky a přehmaty ale ve finále McCainovi možná spíše uškodily, i když dlužno podotknout, že v televizní debatě viceprezidentských kandidátů si proti zkušenému harcovníkovi Bidenovi vedla Palinová velice dobře.

Bradleyho efekt se nekonal: Obama potvrdil volební prognózy

Volebním favoritem byl podle všech průzkumů Obama, byť panovaly obavy, že se dostaví takzvaný Bradleyho efekt, nazvaný podle volby kalifornského guvernéra v roce 1982. Jde o to, že lidé v obavě z obvinění z rasismu v průzkumech podpoří černošského kandidáta, svůj hlas ale ve volbách dají bělochovi. Kdyby býval vyhrál McCain, skládal by v 72 letech přísahu jako nejstarší prezident USA vůbec.

Obamovi hodně pomohla nejen nespokojenost Američanů s jeho republikánským předchůdcem Georgem Bushem a nespokojenost s válkou v Iráku, ale především finanční krize, která vypukla dva měsíce před prezidentskou volbou. Obama byl i díky svým heslům ztělesněním té pravé změny, a to navzdory skutečnosti, že i McCain s Bushovou politikou v mnoha ohledech nesouhlasil.

Hlavním tématem první televizní debaty obou kandidátů měla být zahraniční politika, kvůli hospodářské krizi se ale mluvilo většinou o ekonomice. Ta dominovala i druhé a třetí televizní debatě. Volby byly opět nejdražší v historii: prasklo na ně celkem 1,3 miliardy dolarů, což je téměř dvojnásobek částky, na niž přišly volby předchozí.

Pro Obamu nakonec 4. listopadu hlasovalo 69,5 milionů voličů (53 procent hlasujících), pro McCaina 60 milionů (46 procent). Obama získal 365 volitelů, McCain 173. Třiašedesátiprocentní volební účast byla nejvyšší od roku 1960. Obama udržel všechny tradiční „modré“ státy (pravicoví republikáni jsou v USA červení, levicoví demokraté modří), překvapivě ale získal i několik jižanských, tradičně republikánských států – Floridu, Virginii a Severní Karolínu.

Před půlnocí uznal McCain porážku a ve velkorysém projevu poblahopřál Obamovi k vítězství. Po půlnoci promluvil v Chicagu Obama. Jestli někteří pochybovali o tom, že Amerika je místem, kde je vše možné, jestli si nebyli jisti, zda sen otců-zakladatelů žije i v naší době, jestli zpochybňovali sílu naší demokracie – dnešek jim přinesl odpověď, prohlásil před čtvrtmilionovým davem.

Obama se nikdy netajil svým obdivem k (paradoxně) prvnímu republikánskému prezidentovi Abrahamu Lincolnovi, který zrušil otrokářství. Také při inauguraci přísahal na stejnou bibli jako Lincoln, pro nepřesnou formulaci si ale slib ještě zopakoval 21. ledna v Bílém domě. Lincolnovým příkladem se zřejmě Obama inspiroval i při sestavování kabinetu. Lincoln si v roce 1861 vzal do vlády všechny tři své největší soupeře z vlastní strany a stejně postupoval  i Obama: Bidena si vybral za viceprezidenta, Clintonovou za ministryni zahraničí a Toma Vilsacka za ministra zemědělství.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vyskočil z okna a pomohl zraněným. Ukrajinské Sumy opěvují mladého hrdinu

Ukrajinci v Sumách mají nového mladého hrdinu. Třináctiletý Kyrylo Iljašenko zásadním způsobem pomohl zachránit lidi z autobusu, u kterého v neděli dopadla jedna z ruských balistických střel. Mladík po dopadu rakety neváhal, vyskočil z okna autobusu a začal zraněným pomáhat ven. Vděčnost za hrdinský čin mu nevyjádřili jen cestující, ale osobně i ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. Iljašenko je prý hlavně rád, že zásah přežil, a doufá, že podobnou tragédii už nezažije – i s vědomím toho, že počet ruských úderů v posledních týdnech roste.
před 5 hhodinami

EU navrhla seznam bezpečných zemí pro zrychlené azylové řízení

Evropská komise navrhla vytvořit první unijní seznam bezpečných zemí původu. Je na něm sedm zemí: Kosovo, Bangladéš, Kolumbie, Egypt, Indie, Maroko a Tunisko. Členské státy by tak dostaly možnost zpracovat žádosti o azyl občanů těchto států ve zrychleném řízení na základě toho, že žádosti pravděpodobně nebudou úspěšné, uvedla Komise. O návrhu musí nyní rozhodnout Evropský parlament a Rada EU.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 6 hhodinami

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
před 6 hhodinami

Srbsko má nového premiéra. Podle kritiků ale stejně vládne Vučić

Srbský parlament ve středu vyslovil důvěru nové vládě premiéra Djura Macuta, která krátce poté složila i přísahu. Macut chce uklidnit situaci v Srbsku, kde se konají silné protesty proti vládě a korupci. Podle kritiků je však jedno, kdo premiérský post zastává, protože ve skutečnosti vládne prezident Aleksandar Vučić.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Izrael vytvořil z třiceti procent území Pásma Gazy nárazníkovou zónu

Izraelská armáda dle agentury AFP oznámila, že z třiceti procent celkového území Pásma Gazy vytvořila po obsazení nárazníkovou zónu, v níž Palestincům nebude dovoleno žít. Ministr obrany židovského státu Jisra’el Kac ve středu rovněž uvedl, že do pásma za současné situace nebude vpuštěna žádná humanitární pomoc.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Rusko příměří zatím nechce, přeje si dobýt další území, míní Pojar

Rusko uzavřít dohodu o příměří s Ukrajinou, na kterou otevřeně zaútočilo v únoru 2022, zatím nechce, řekl v Interview ČT24 poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. Moskva podle něj totiž doufá, že ještě dobyde další území. Roli podle něj hraje i to, že Rusové necítí dostatečný tlak ze strany USA, které za účelem ukončení války s oběma stranami jednají od druhé poloviny února. „Pokud by USA zapojily veškeré páky, příměří dosáhnou,“ prohlásil. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 8 hhodinami

Paraguayský soud zamítl žádost o propuštění českého exposlance Wolfa

Paraguayský nejvyšší soud zamítl žádost o propuštění z vazby, kterou podala obhajoba bývalého českého poslance Petra Wolfa. Napsal to deník ABC. Z rozhodnutí soudu vyplývá, že Wolf neuspěl ani se svou žádostí o azyl v zemi, kde se skrýval před českou justicí. Ta ho odsoudila na šest let odnětí svobody za dotační podvody a české úřady tak usilují o jeho vydání.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...