Syrské letectvo chce osvobodit zajaté vojáky u Homsu

Damašek - Syrské letectvo bombardovalo pozice povstalců u Homsu ve snaze osvobodit zajaté vojáky. Bojuje se také v palestinském uprchlickém táboře v Damašku. Syrská státní televize oznámila, že v Damašku byl zabit generál letectva. Na předměstí metropole vládní letectvo při náletu zabilo dvě desítky lidí.

„Teroristé zavraždili generála Abdalláha Mahmúda Chálidího v Ruknaddínu. Tato vražda je součástí zabíjení vědců nebo celostátně významných osobností,“ uvedla ve zprávě státní televize. Nejmenovaný zdroj z okruhu bezpečnostních složek v Damašku řekl, že zabitý generál byl členem velení vzdušných sil.

Povstalci bojující proti Asadovi si už několikrát zvolili za cíl vysoké politické a vojenské osobnosti prezidentova režimu. Dosud nejvýznamnější z jejich útoků se odehrál letos v červenci, o život při něm přišli čtyři vysocí činitelé bezpečnosti včetně Asadova švagra. Útok provedla Syrská svobodná armáda (FSA).

Bojovník opoziční Syrské svobodné armády
Zdroj: ČTK/AP/Narciso Contreras

Letectvo se zaměřilo na areál údržby tanků vzdálený asi šest kilometrů jižně od Homsu. Obsadili ho opoziční bojovníci a zadržují tam několik desítek vojáků. Opozice tvrdí, že vojsko z této základny, která je u obce Mubárakíja, ostřelovalo sunnitské vesnice u libanonské hranice. Muabárakíju srovnaly vojenské buldozery se zemí už v únoru, ale povstalci se stále drží na farmách v okolí a pokoušejí se odtud přerušit armádní zásobovací trasy. Milionový Homs, v němž žilo mnoho sunnitů, je téměř vylidněný po těžkých bojích letos na jaře.

V uprchlickém táboře Jarmúk se strhly boje mezi povstalci a uprchlíky, z nichž většina podporuje syrskou vládu. Tábor poskytuje útočiště více než 140 000 Palestincům. Proti povstalcům zvedli zbraně příslušníci prosyrské Lidové fronty osvobození Palestiny - hlavní velení, jimž přišli na pomoc vojáci. V čele fronty stojí Ahmad Džibríl, který je dlouholetým zastáncem režimu v Damašku. V USA i v Evropské unii je tato organizace na seznamu teroristických skupin.

V Sýrii mělo platit do pondělka příměří, vyjednané na čtyři dny zvláštním zmocněncem Lachdarem Brahímím. Boje ale pokračovaly, během oficiálního příměří si vyžádaly přes 500 životů. Brahímí se nyní snaží získat pro svou diplomacii Rusko a Čínu. Po pondělních jednáních v Moskvě dorazil do Pekingu. Rusko s Čínou v minulosti vetovaly rezoluce OSN, které by mohly syrskou vládu přimět k zastavení bojů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Slovensko dál blokuje osmnáctý balík sankcí proti Rusku

Osmnáctý balík sankcí proti Rusku se nepodařilo schválit, při středečním jednání v Bruselu nebylo podle diplomatických zdrojů ČTK dosaženo žádného posunu. Balík blokuje Slovensko. Bratislava chce další jednání s Evropskou komisí a do vyjasnění návrhu jejích záruk ohledně dodávek zemního plynu bude žádat odklad hlasování, řekl premiér Robert Fico (Smer).
18:21Aktualizovánopřed 1 mminutou

Europol a Eurojust oznámily, že rozbily proruskou hackerskou skupinu

Evropské agentury Europol a Eurojust rozbily v rámci takzvané operace Eastwood proruskou hackerskou skupinu s názvem NoName057(16), která je podle nich zodpovědná za četné útoky proti Ukrajině a jejím spojencům, uvedl Europol. Hlavní strůjci hackerských útoků podle těchto agentur sídlí v Rusku. Na operaci se podílely i české úřady.
17:51Aktualizovánopřed 14 mminutami

Izraelskou vládu opouští další strana

Izraelská ultraortodoxní strana Šas se rozhodla odejít z vlády premiéra Benjamina Netanjahua, píše agentura Reuters. Podle ní však v parlamentní koalici zůstává, kabinet si tak ve 120členném Knesetu drží nejtěsnější většinu. V úterý opuštění vlády oznámila ultraortodoxní strana Jednotný judaismus tóry, která se ovšem stáhla i z koalice. Důvodem jsou pro obě uskupení dlouhodobé spory o výjimkách z branné povinnosti pro ultraortodoxní studenty židovských škol.
19:06Aktualizovánopřed 18 mminutami

Izrael udeřil na ministerstvo obrany v Damašku

Izraelská armáda oznámila, že zaútočila na ministerstvo obrany v syrském hlavním městě Damašku. Podle zdrojů agentury Reuters udeřila v rámci odvety za útoky na drúzy, bezpečnostní síly uvádějí mrtvé a zraněné. Svědek agentury uvedl, že izraelský letecký úder zasáhl také oblast u syrského prezidentského paláce. Na jihu Sýrie se navzdory vyhlášenému příměří znovu bojuje. Jeruzalém chce pokračovat v úderech, dokud vláda nestáhne z oblasti své síly. Syrské ministerstvo vnitra později podle AFP uvedlo, že s drúzy bylo dosaženo nového příměří.
10:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

EK navrhla rozpočet dva biliony eur na období let 2028 až 2034

Evropská komise navrhla rozpočet na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur (49,21 bilionu korun), uvedl eurokomisař pro rozpočet Piotr Serafin. Finanční plán klade důraz na hospodářskou konkurenceschopnost a obranu, zároveň usiluje o reformu pravidel týkajících se dotací pro zemědělství a hospodářský rozvoj. V následujících měsících začne jedno z nejsložitějších vyjednávání, ke kterému v Bruselu dochází.
16:29Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
před 3 hhodinami

Erdoganův rival Imamoglu byl odsouzen za urážku prokurátora

Předák turecké opozice a kandidát na prezidenta opoziční Lidové republikánské strany (CHP) Ekrem Imamoglu byl ve středu nepravomocně odsouzen za urážku istanbulského prokurátora. Soud mu uložil jeden rok a osm měsíců vězení, píše agentura AP. Imamoglu, který čelí několika trestním řízením, je ve vazbě už od března kvůli obvinění z korupce a musel rezignovat na funkci istanbulského starosty. Imamoglu označuje trestní stíhání za politicky motivovaná.
před 3 hhodinami

Indičtí potápěči loví v řece cennosti nebezpečí navzdory

Do indické řeky Jamuny, kterou hinduisté považují za posvátnou, házejí pozůstalí nejrůznější obětiny, včetně mrtvých těl. Říční potápěči bez jakéhokoliv speciálního vybavení se denně noří do kalných vod, aby našli nejrůznější cennosti. Převážně jde o mince, láhve i kousky zlata. Vzácné jsou zlaté prsteny či náhrdelníky. Často narazí právě i na těla, s jejichž vyzvednutím pomáhají policii.
před 4 hhodinami
Načítání...