Chrám Božího hrobu v Jeruzalémě dluží miliony za vodu

Jeruzalém - Devět milionů šekelů, tedy zhruba 45 milionů korun, dluží jeruzalémské vodohospodářské společnosti chrám Božího hrobu v Jeruzalémě, na jehož místě byl podle tradice ukřižován Ježíš Kristus. Řecké ortodoxní církvi byl kvůli dluhu obstaven bankovní účet.

Chrám Božího hrobu leží v jeruzalémském Starém městě, na místě Golgoty, kde se v Kristově době popravovalo. Uctíván je jako Ježíšův hrob. Chrám spravuje šest křesťanských církví.

Tichá dohoda mezi řeckou pravoslavnou církví a bývalým jeruzalémským starostou mnoho let zajišťovala, že patriarchát za vodné pro chrám nebude muset platit. Podle vodohospodářů ze soukromé vodárenské firmy Hagihon zákony takové výjimky neumožňují. Po letech sporů a měsících jednání se dohodli s představenými církve na platbách.

Věříme v Boha a doufáme, že lidé nám pomohou

Hlavní sekretář řeckého pravoslavného patriarchátu arcibiskup Aristarchos uvedl, že církev chce faktury za vodu nyní platit. Dluh, který se táhne roky zpátky, by ale prý mohl být problém. „Podle dohody měly jednotlivé církve chrámu začít platit měsíční poplatky. Ale dluh devět milionů šekelů měl být smazán,“ tvrdí Isidoros Fakicas, kněz Řecké pravoslavné církve.

Video Reportáž Milady McGrathové
video

Reportáž Milady McGrathové

Společnost Hagihon se ke sporu zatím nevyjádřila. Zablokovaný bankovní účet chrámu se nejspíš dostane k soudu. „Věříme v Boha a doufáme, že lidé nám pomohou,“ řekl arcibiskup Aristarchos. Patriarchát podle něj písemně kontaktoval izraelského prezidenta Šimona Perese a premiéra Benjamina Netanjahua.

Issa Musleh, mluvčí Chrámu Božího hrobu, varuje: „Nemáme z čeho platit pět set kněží a mnichů, dva tisíce učitelů a provozní náklady víc než třiceti křesťanských škol na palestinských územích a v Jordánsku.“ Církev zvažuje, že chrám, který je cílem tisíců poutníků, na protest na jeden den uzavře. Ministerstvo turistiky se již kvůli významu památky ujalo role zprostředkovatele.