Skoro polovina Britů chce odejít z Evropské unie

Londýn - Téměř polovina obyvatel Velké Británie by v referendu hlasovala pro odchod jejich země z Evropské unie. Zůstat by naopak chtěla pouze necelá třetina. Ukazují to výsledky průzkumu veřejného mínění agentury YouGov.

Pro odchod z Evropské unie se podle agentury vyslovilo zhruba 49 procent dotázaných, naopak pro setrvání v EU je rozhodnuto 28 procent respondentů. Zhruba 17 procent se nedokázalo rozhodnout, zbytek by o této otázce nehlasoval.

Cameron je teď pod rostoucím tlakem, který na něj vyvíjejí rebelové z jeho vlastní strany. Ti chtějí, aby byl ministerský předseda vůči Bruselu tvrdší, až se bude jednat o unijním rozpočtu. V čase škrtů a dalších úspor je řada lidí v Británii naladěna silně protievropsky.

Agentura YouGov své výsledky opírá o šetření, jehož se na konci října zúčastnilo 1 637 dospělých respondentů. Závěry, k nimž průzkum došel, nijak nevybočují; ostatní průzkumy rovněž odhalily, že Britové nejsou v Evropské unii spokojeni.

Podobný průzkum se nedávno uskutečnil i v Německu. Tam ale z tisíce respondentů zhruba 57 procent uvedlo, že si přejí v Evropské unii zůstat. Opustit ji chtělo asi 25 procent dotázaných.