Záchranáři našli v potopené lodi v Ochotském moři tělo

Moskva - Ruští záchranáři nalezli ve vraku potopené nákladní lodi Amurskaja tělo jednoho člena posádky. Po zbývajících osmi lidech nadále pátrají. Plavidlo s nákladem zlaté rudy se potopilo u Šantarských ostrovů v Ochotském moři na ruském Dálném východě. K vraku se potápěči ponořili již ve středu, do nitra plavidla se ale nedostali.

Nalezené tělo zatím nebylo identifikováno. Záchranáři doposud prohledali můstek, kajutu kapitána, horní palubu a jídelnu. Oblast neštěstí stále ze vzduchu prohledává obojživelné letadlo Be-200 a helikoptéra Mi-8, protože není vyloučeno, že se část posádky mohla zachránit.

Loď Amurskaja se na poslední plavbu vydala koncem října. Převážela zlatou rudu ze sibiřských nalezišť, která patří společnosti Polymetall. Jejím spoluvlastníkem je český miliardář Petr Kellner. Asi 160 kilometrů od břehů Chabarovského kraje vyslala loď signály SOS, ale pátrání po jejím osudu bylo dlouho bezvýsledné.

Podle ruských expertů je možné, že v bouřlivých vlnách se náklad rudy mohl sesunout na jednu stranu nákladního prostoru a loď nabrala vodu. Váha nákladu přesahovala o téměř 150 tun přípustnou hodnotu, na palubě je prý až 750 tun rudy.