Syrská armáda ostřeluje město u hranic s Tureckem

Damašek – Syrská armáda bombarduje pozice u hranic s Tureckem. Vojenská letadla ostřelují město Ras al-Ajn, které minulý týden dobyla opozice. Zemřelo přitom 12 lidí. Mezi obyvateli po dnešním bombardování vypukla panika a mnozí uprchli do Turecka. To posiluje ostrahu hranice a kvůli častým přeshraničním incidentům žádá Severoatlantickou alianci, aby mu poskytla protiraketový systém Patriot.

Pokud by NATO přistoupilo na rozmístění protiraketového systému, byl by to zřejmě první krok ke zřízení bezletové zóny nad severní Sýrií, o což Turecko dlouho usiluje. Turecko totiž čelí nejen občasné střelbě či bombardování ze Sýrie, přijímá ale také denně tisíce syrských uprchlíků. Minulý týden jich přešlo za 24 hodin 9 000, celkem už je v Turecku 115 tisíc syrských uprchlíků. 

Generální tajemní NATO Fogh Rasmussen tvrdí, že je aliance připravena „udělat k obraně Turecka, co bude třeba“. „Máme několik plánů, jak zajistit ochranu a obranu Turecka, a doufáme, že je to také odstrašující, takže nikdo na Turecko útočit nebude,“ řekl.

Boje u Ras al-Ajnu mohou do konfliktu vtáhnout také syrské Kurdy, kteří tvoří velkou část obyvatelstva v této oblasti. Město je součástí provincie Hasaká, v níž se těží ropa. Syrští Kurdové se zatím do bojů nezapojili.      

Syrské opozici se po intenzivních čtyřdenních rozhovorech v Dauhá podařilo sjednotit se a vytvořit Národní koalici opozičních sil a syrské revoluce. Řídit je bude padesátiletý sunnita Ahmad Muáz Chatíb. Ten bude o záměrech nové koalice odpoledne jednat v Káhiře se zástupci LAS. Očekává se, že státy LAS novou koalici uznají za reálného představitele syrské opozice.