V Rusku učí, jak z Mráze udělat Dědu

Moskva - V Česku či Německu nosí dárky Ježíšek, v USA nebo Británii Santa Klaus. Ruské děti pak mají Dědu Mráze neboli Mrazíka, který ale s nadílkou čeká až do Silvestra. Jak se má správně chovat a jak má vypadat - to se učí ve speciální škole pro Mrazíky v Moskvě.

Podle Alexandra Frolova, který před pár lety školu zakládal, může být kouzelným Dědou Mrázem každý - musí jen chtít a mít trpělivost. „Chtěli jsme znovu zavést kouzlo pohádky o Mrazíkovi a začít Nový rok jako nejvíc vzrušující svátek. A samozřejmě nejkouzelnější z toho všeho je Děda Mráz. Takže jsme se rozhodli založit Mrazíkovu školu, kde žáky tomuto kouzlu učíme,“ vysvětluje.

Jedním z hlavních klíčů k úspěchu je prý správný make-up. Pěkně ojíněné obočí, padnoucí kostým a laskavý úsměv. Frekventanti se také učí, jak pracovat s dětmi, hlavně s těmi malými, a jak s nimi mluvit. Mnoho studentů je z řad učitelů v mateřské škole, pro ty mladší ale role staršího muže vůbec není jednoduchá. Po boku správného Děda Mráze samozřejmě nesmí chybět ani krásná Sněhurka.

Video Reportáž Lucie Müllerové
video

Reportáž Lucie Müllerové

Mrazíci, kteří absolvují školu, jsou podle Frolova od svého pohádkového originálu k nepoznání. Diplom ale získají jen ti, kteří projdou sítem dětských kritiků. Pro ně pak může kariéra profesionálního Mrazíka nebo Sněhurky začít.