NATO by na Ukrajině rádo zneškodnilo celkem 1,5 milionu zbraní a 130 tisíc tun střeliva. Zatím se to ale podařilo jen u necelé třetiny. Teď je urgentně potřeba dalších 25 milionů eur, kromě Turecka a Spojených států ale nikdo nepřispěl. Bruselské ústředí NATO teď proto řeší zásadní dilema: jak obří projekt na zničení staré sovětské munice dokončit za situace, kdy členské státy šetří a alianci chybějí potřebné peníze.
Podle odhadů leží na skladech po celé Ukrajině na sedm milionů lehkých zbraní a víc než dva miliony tun střeliva. Většinu arzenálu do nich přivezla sovětská vojska po stažení ze zemí bývalého východního bloku. Pak přišel rozpad SSSR a zbraně tu uvízly. Jejich likvidaci platí ten, proti komu byly určeny.

Reportáž Jakuba Nettla a Bohumila Vostala
V tavicích pecích končí tisíc kalašnikovů. Stovky lidí ručně rozšroubovávají sovětské náboje nejrůznějších velikostí a opatrně z nich vysypávají střelný prach. Vysoce rizikovou práci berou jako nutnost. Stěžují si hlavně na to, že se úřady o úložiště dostatečně nestarají. Jen za posledních devět let explodovalo kvůli nedbalosti deset takových skladů. Výbuchy zabily pět lidí a způsobily škody za desítky miliard korun.