Proti negramotnosti Afghánců pomůžou mobily

Kábul - Na cestě k vyšší gramotnosti v Afghánistánu pomáhá mobilní aplikace vyvinutá jednou z místních firem ve spolupráci s tamními ministerstvy. Cílí především na ženy, kterým je v duchu afghánských tradicí často upřeno i základní vzdělání. Pomocí „mobilního učitele“ na dálku se to má změnit.

Mobilní telefony si už našly cestu i do nejzapadlejších vesnic v afghánských horách. Nejde o technologické novinky, cení se jednoduchost a výdrž. Každé dobíjení přístroje je výzvou, každá cesta za signálem malou procházkou. „Musíme až na kopec, ale hodně nám to pomáhá. Máme kontakt s rodinou, lékařem,“ pochvaluje si Faíz Muhammad.

Prim hraje telefonování, esemesky Afghánci posílají spíš výjimečně. Na vině je vysoká negramotnost, jeden z největších problémů a brzd afghánské společnosti. Mobilní aplikace vyvinutá jednou místní firmou ve spolupráci s ministerstvy to má změnit. „Negramotnost je globální problém, ale v Afghánistánu je zvlášť výrazná. Pro většinu lidí je chození do školy komplikované, tato aplikace jim dává možnost pokročit ve studiu,“ uvádí vedoucí projektu Ullah Sarwary.

Slovíčka od ministerstva kultury

Software cílí hlavně na ženy, kterým tradiční afghánská společnost často upírá i základní vzdělání. „Je to skvělá aplikace, protože studentům pomáhá s problémy. Je to jako soukromý učitel,“ říká učitelka Mary Oman. Jednoduchý telefon i s předinstalovaným programem stojí 30 až 40 dolarů. Studenti za ně získají soubor jazykových lekcí vycházejících z materiálu afghánského ministerstva kultury.

Video Proti negramotnosti pomáhá aplikace na mobil
video

Proti negramotnosti pomáhá aplikace na mobil