Poznáte chlapce, který si v sedmi napsal Ježíškovi o mešní roucho?

Mnichov – V sedmi letech si napsal Ježíškovi o lidový misál a zelené mešní roucho. Pod přáníčko nezapomněl přikreslit větvičku se svíčkou a baňkou. Nikoho v okolí asi proto nepřekvapilo, že si Joseph později zvolil dráhu kněze. A stal se papežem Benediktem XVI.

V rodném domě Josepha Ratzingera, současného papeže Benedikta XVI., jsou vystaveny dopisy Ježíškovi, které psal se svými sourozenci. Už v dopise z roku 1934 si tehdy sedmiletý Joseph přál mešní roucho. „Milý Ježíšku. Brzy se sneseš na Zemi. Budeš dětem rozdávat radost. Také mně chceš udělat radost. Přeji si lidový misál, zelené mešní roucho a Srdce Ježíšovo. Chci být vždy hodný. Pěkně zdraví Joseph Ratzinger.“ K tomu dokreslil ozdobenou větvičku.

Všichni tři sourozenci napsali dopis na jediný list formátu A4. Papír byl totiž drahý. Oba chlapci si přáli mešní knížku a roucho, což podle správce papežova rodného domu Ludwiga Raischla mohlo souviset s tím, že tehdy bylo obvyklé doma hrát mši svatou.

Výstava dopisů sourozenců Marie, Georga a Josepha Ratzingerových má zprostředkovat nahlédnutí do předvánočního života katolické rodiny v Bavorsku ve 30. letech minulého století. Výstava nazvaná Světlo, které nám svítí, potrvá do 6. ledna.