Dožene vrahy z „francouzských Lidic“ po 70 letech spravedlnost?

Berlín - Německé úřady zahájily nové vyšetřování masakru 642 lidí, který spáchali za druhé světové války příslušníci jednotek SS ve středofrancouzské vesnici Oradour-sur-Glane. Vyšetřovatelé vycházejí z důkazního materiálu, jenž byl odhalen v archivech východoněmecké tajné policie Stasi a jenž se týká šesti vojáků, kteří se vraždění účastnili a jsou ještě naživu. Zpráva přišla v den, kdy si Německo připomíná 80 let od nástupu Adolfa Hitlera. Verdikt obnoveného procesu by mohl padnout do konce roku.

Němečtí vyšetřovatelé odcestovali v úterý vůbec poprvé do „francouzských Lidic“, aby zjistili, kde byly jednotky SS rozmístěny, a aby si vyslechli výpovědi svědků a přeživších. V 50. letech stanulo za největší masakr civilistů, který byl ze strany hitlerovských vojsk v okupované Francii spáchán, před soudy v Německu a ve Francii několik desítek členů SS. Dvacítka z nich byla usvědčena, ale později byli všichni propuštěni.

Německý státní zástupce a specialista na válečné zločiny Andreas Brendel tvrdí, že má dost důkazů:

„Opíráme se o vyšetřování bývalé německé policie Stasi. Zaznamenali jsme některé okolnosti, které nás přiměly ten proces znovu otevřít.“

Šesti vojákům, jejichž činy jsou nově předmětem vyšetřování, bylo v době masakru mezi 18 a 19 lety a byli podle dokumentů součástí 200členného oddílu, jenž masakr spáchal. Východní Německo odmítlo podezřelé vydat k původnímu poválečnému soudu se členy SS ve Francii. Německá prokuratura vyjádřila naději, že bude možné zahájit nový proces v Německu, ale čas se rychle krátí vzhledem k věku podezřelých, jimž je nyní mezi 87 a 88 roky. Před soud by se měli dostat minimálně tři z nich, těm ostatním už to zdraví nedovolí.

Vojáci SS 10. června 1944 obklíčili obec Oradour-sur-Glane v kraji Limousin a vyvraždili téměř všechny její obyvatele. Podle některých informací se jednalo o odplatu za únos německého důstojníka, podle jiných zdrojů ale byli příslušníci odboje v jiné vesnici nedaleko odtud.  Většina obětí masakru v obci Oradour-sur-Glane byly ženy a děti. Mnohé z nich byly nahnány do místního kostela, kam nacisté nejprve vhodili granáty a poté budovu zapálili. Muži ze vsi byli zamčeni ve stodole. Nacisté jim rozstříleli nohy, pak je polili petrolejem a zapálili.

Jeden z přeživších masakru Robert Hebras po více než 68 letech nové německé vyšetřování uvítal, podotkl však zároveň, že mělo přijít dříve. „Mnoho lidí, jichž se to týká, jsou nyní starci jako já, kteří mohli ztratit paměť. Nicméně je dobré, že Německo přijímá odpovědnost za Oradour a že ho tato záležitost stále zajímá,“ dodal.

Oradour zůstal po válce jako memento v témže stavu, v jakém ho německé jednotky zanechaly. Ročně ho navštíví 300 tisíc lidí. Novou vesnici postavili poblíž, dnes v ní bydlí dva tisíce lidí.

2 minuty
Německo obnoví vyšetřování masakru v Oradouru
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael souhlasí s americkým návrhem na dočasné příměří v Pásmu Gazy, píší média

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že Jeruzalém přijal nový návrh na dočasné příměří, který předložil zvláštní americký vyslanec Steve Witkoff, informovala izraelská média. Teroristické hnutí Hamás už dříve uvedlo, že nový návrh obdrželo a vyhodnocuje jej. Civilní obrana v Pásmu Gazy ovládaná Hamásem také uvedla, že čtvrteční izraelské údery v enklávě zabily nejméně 44 Palestinců, píše AFP. Tuto informaci nelze ověřit.
13:09Aktualizovánopřed 1 mminutou

Novináři se dostali k plánům nukleárních základen, kde je Putinova „absolutní zbraň“

Německý magazín Der Spiegel společně s dánským investigativním střediskem Danwatch podrobně zmapovaly rekonstrukci, modernizaci a výstavbu řady jaderných zařízení ruské armády. Novináři se díky databázím zakázek a výběrových řízení dostali mimo jiné k plánům nukleárních základen u města Jasnyj, kde jsou umístěny hypersonické střely Avangard. Ty ruský vůdce Vladimir Putin v roce 2020 označil za absolutní zbraň, proti které je protivzdušná obrana naprosto neúčinná.
12:08Aktualizovánopřed 30 mminutami

Americký soud pozastavil platnost Trumpových cel

Americký federální obchodní soud pozastavil platnost cel, která prezident Donald Trump začátkem dubna uvalil na řadu zemí světa včetně Evropské unie. Podle soudu je zavádění cel pravomocí Kongresu. Bílý dům se proti rozhodnutí odvolal a jeho mluvčí zpochybnil autoritu soudu. Sídlo prezidenta má nyní deset dní na dokončení procesu zastavení tarifů. Cla budou do rozhodnutí odvolacího soudu vybírána dál, upřesnil amerikanista Jiří Pondělíček.
02:26Aktualizovánopřed 32 mminutami

Švýcarskou vesnici pohřbila masa ledu a skal, předpověď zachránila životy

Vědci správně předpověděli kolaps ledovce a pak i svahu nad obcí Blatten. Vesnici se díky tomu podařilo evakuovat dříve, než ji pohřbila masa ledu a skal. Nezvěstný zůstává podle úřadů jeden člověk.
11:52Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Zbrojař Strnad je podle Bloombergu nejbohatším Čechem

Majitel zbrojařské Czechoslovak Group (CSG) Michal Strnad předstihl s majetkem 17,1 miliardy dolarů (zhruba 379 miliard korun) v žebříčku agentury Bloomberg dědičku impéria PPF Renátu Kellnerovou. V denně aktualizovaném pořadí 500 nejbohatších lidí na světě Bloomberg ve čtvrtek zařadil Strnada na 135. místo, Kellnerovou s majetkem 16,8 miliardy dolarů (372 miliard korun) o dvě příčky níž.
před 6 hhodinami

USA začnou odebírat víza čínským studentům, řekl Rubio

Spojené státy začnou odebírat víza čínským studentům, oznámil ve středu ministr zahraničí Marco Rubio. Podle něj půjde například o studenty s vazbou na Komunistickou stranu Číny či studující kritické obory. Rubio plán zveřejnil v době, kdy se prezident Donald Trump snaží snížit počet zahraničních studentů na amerických univerzitách, které mají z jejich školného značné příjmy. Čína se proti oznámenému postupu již ohradila.
07:43Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Šéf slovenské národní banky dostal pokutu za podplácení

Soud první instance na Slovensku nepravomocně uznal guvernéra Národní banky Slovenska (NBS) Petera Kažimíra vinným v případu, ve kterém čelil obžalobě, že před lety jako ministr financí podplatil šéfa slovenské finanční správy. Za to Kažimíra potrestal pokutou 200 tisíc eur (asi pět milionů korun). Šéf banky vinu od začátku popírá a na vyhlášení verdiktu nepřišel. Obhajoba oznámila, že svému klientovi doporučí odvolat se.
10:05Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Čínská sonda míří k asteroidu a kometě, má odebrat vzorky

V Číně v noci na čtvrtek odstartovala raketa Dlouhý pochod 3B se sondou Tchien-wen 2. Jejím úkolem je získat vzorky hned ze dvou vesmírných těles. Pokud se to podaří, bude Čína po Japonsku a USA třetí zemí, která bude vlastnit horniny z asteroidů a komet. Vědci si od mise slibují posun v chápání vzniku Sluneční soustavy.
před 7 hhodinami
Načítání...