Němci protestují proti (dalšímu) pádu Berlínské zdi

Berlín - Stovky lidí v Berlíně protestují proti demontáži slavné East Side Gallery - více než kilometrové dochované části Berlínské zdi. Developeři na jejím místě chtějí postavit luxusní byty. Znovu má také vyrůst most přes Sprévu zničený za 2. světové války.

Zeď se bourala kvůli přístupu techniky na staveniště, místním se to ale nelíbí, protože ji považují za historickou památku, která je navíc velkým turistickým lákadlem. „Ničí se tady německé a celosvětové kulturní dědictví. Pro město je to krajně trapné. Já se teď právě stydím, že jsem Berlíňan,“ řekl jeden z kritiků stavebního projektu Robert Muschinski. „Nechápu, proč potřebujeme další výškové budovy, více luxusních bytů. Berlín se mění k horšímu - a tomu já nerozumím,“ říká demonstrant Patrik Zagjewsky.

Demonstrující kanadský turista Donald Burke:

Donald Burke„Je to pomník. Je to stejné, jako kdyby odstraňovali část pomníku holocaustu nebo část Braniborské brány nebo čehokoliv jiného v Berlíně, jen aby postavili nové byty. Je tu dost opuštěných částí Berlína, kde se rozpadají domy, tam by klidně mohli stavět. Tohle je perspektivní lokalita, což je jediný důvod, proč na tuto sekci útočí.“


Demonstrantům se podařilo zablokovat ulici a donutili stavaře přerušit práci. Ve zdi, z níž má být odstraněn asi dvacetimetrový úsek, tak zatím zeje jen asi dva metry široká díra. Na místě zasahovala stovka policistů, pět lidí bylo zatčeno. Stavební firma bude v odstraňování zdi v příštích dnech pokračovat. Povolení na to má. Její mluvčí zatím slíbil, že díly pouze přemístí o kus dál do nábřežního parku. To ale odpůrce nijak neuklidnilo.

Demontáž berlínské East Side Gallery
Zdroj: ČT24

Ačkoli zeď je jednou z největších atrakcí města, získali investoři bytového projektu od úřadů povolení jednu její část strhnout. Dvacetimetrový blok má být přesunut na jiné místo tak, aby nebránil v přístupu na parcelu poblíž Sprévy, kde má podle projektu vyrůst mrakodrap s luxusními byty.

East Side Gallery vznikla blízko mostu Oberbaumbrücke krátce po pádu Berlínské zdi v roce 1990: asi 1 300 metrů dlouhý úsek zdi zdobí murály od 120 umělců z celého světa. Jedna z nejznámějších maleb zobrazuje trabanta, který proráží zeď. Nedávno prošly malby renovací.

Video Berlínská zeď je zase o něco kratší
video

Berlínská zeď je zase o něco kratší

/*json*/{"map":{"lat":52.505090958935,"lng":13.439787626266,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/