Jsem nevinný, prohlásil před soudem atentátník z Bostonu

Boston - Džochar Carnajev, který je viněn z dubnového atentátu na maraton v Bostonu, se považuje za nevinného. Tak znělo jeho prohlášení při prvním jednání před soudem kvůli pumovému útoku, při kterém zahynuli tři lidé a další desítky byly zraněny. Carnajevovi hrozí trest smrti.

Předmětem úvodního líčení, které se odehrávalo za zvýšených bezpečnostních opatření, bylo veřejné seznámení obviněného mladíka s obžalobou. Američan čečenského původu Carnajev poté podle zvyklostí odpovídal na otázku, zda se cítí vinen, či nevinen. Do zaplněného jednacího sálu přišlo mnoho novinářů a příbuzných obětí.

„Chci vědět, proč se to stalo,“ vysvětlila svou přítomnost Liz Nordenová, matka dvou synů ve věku 32 a 33 let. Každému z nich museli lékaři po atentátu amputovat jednu nohu.

Na přelíčení přišlo i několik mladých lidí, kteří se představili jako přátelé obviněného a věří v jeho nevinu. „Nevidím žádné důkazy,“ řekla například Karina Figuerová z New Yorku. „Vedl jsem vlastní vyšetřování a podle mne jde o manipulaci FBI,“ tvrdil novinářům Duke Latouf, který přijel z Las Vegas.

Džochar Carnajev před soudem
Zdroj: ČT24

Americká velká porota v červnu formálně obžalovala útočníka ze zabití čtyř lidí a z použití zbraně hromadného ničení. Obžaloba se skládá ze 30 bodů, z nichž v 17 hrozí Carnajevovi trest smrti, případně doživotí.

Při útoku 15. dubna v cíli Bostonského maratonu vybuchly dvě nálože v tlakových hrncích, které zabily tři lidi a 264 dalších zranily. Bomby podle žaloby vyrobili útočníci pomocí textů al-Káidy na internetu. Čtvrtým zabitým je policista, jehož údajně Carnajev se svým starším bratrem Tamerlanem zastřelili na útěku.

Na veřejnosti se devatenáctiletý Carnajev objevil poprvé od svého zatčení po přestřelce 18. dubna s policií, po níž se střelnými poraněními ležel ve vězeňské nemocnici. Jeho šestadvacetiletý bratr Tamerlan byl při přestřelce s policií zabit.

Na příštím předběžném „technickém“ přelíčení koncem září nebude obviněný přítomen. Začátek procesu je podle soudce zatím v nedohlednu a samotný proces potrvá asi tři až čtyři měsíce. Počítá se s 80 až 100 svědky.

Carnajev žil v oblasti Bostonu deset let a loni získal americké státní občanství. V době atentátů studoval na univerzitě a zdál se dobře integrovaný do společnosti. Měl na něj silný vliv starší bratr, který byl prý silně věřící muslim.

Profesor Univerzity v Bostonu Igor Lukeš o soudním líčení: „Pro oběti bombových útoků jde o první příležitost vidět člověka, který to spolu se svým bratrem zjevně všechno způsobil. Otec, který při útoku ztratil členy rodiny, nebo atleti, kterým výbuch urval obě nohy, na pana Carnajeva bezpochyby pohlédnou s mnoha silnými pocity.“


Video Reportáž Martina Řezníčka
video

Reportáž Martina Řezníčka

Reportáž Martina Řezníčka

11.7.2013, UD

Telefonát Martina Řezníčka po prvním jednání soudu s Carnajevem

Telefonát Martina Řezníčka před prvním jednáním soudu s Carnajevem

Politolog bostonské univerzity Igor Lukeš

Bostonský atentátník jde k soudu