V Číně objevili nápisy staré 5 000 let

Peking - Zřejmě jeden z nejstarších dochovaných příkladů primitivního písma na světě našli archeologové na východě Číny. Znaky na úlomcích dvou kamenných seker z lokality ležící nedaleko Šanghaje jsou podle expertů staré asi 5 000 let. Zatím nejstarší známé písmo pochází z Mezopotámie z období 3 300 let před naším letopočtem. Předpokládá se, že čínské znaky se vyvíjely nezávisle na něm.

V Číně byly zatím za nejstarší považovány nápisy na zvířecích kostech používaných k věštění, které jsou 3 600 roků staré. Nově objevené znaky jsou ještě o 1 400 let starší.

Čínští vědci se ale nemohou shodnout, jestli znaky na kamenných sekerách mohou být považovány za skutečné písmo, nebo zda se jedná pouze o prostou řadu symbolů. V každém případě ale podle nich přispějí k objasnění původu čínského jazyka a kultury.

Kamenné úlomky byly odhaleny již v letech 2003 až 2006 v bohatém nalezišti artefaktů z období neolitu. Archeologům však trvalo několik roků, než všechny objevy z lokality Liang-ču jižně od Šanghaje, zahrnující tisíce keramických, kamenných, nefritových, dřevěných, slonovinových a kostěných úlomků, podrobně prozkoumali. Proto byl objev zveřejněn až teď.

V Číně byly nalezeny psané znaky staré 5000 let
V Číně byly nalezeny psané znaky staré 5000 let

Tři ze šesti dávných znaků připomínají podle expertů moderní znak používaný pro označení člověka. „Důležité je, že zde máme šest symbolů uspořádaných pohromadě, přičemž tři z nich jsou stejné. To jasně ukazuje, že se jedná o nějaký druh věty,“ prohlásil vedoucí výzkumu Sü Sin-min.

Také uznávaný čínský expert na dávné písmo Cchao Ťin-jen se domnívá, že znaky mohou představovat ranou formu písma. „Ačkoli nedokážeme přesně číst význam těchto 'slov' vyrytých do kamenných seker, jsme si jistí, že patří do kategorie slov, byť trochu primitivních,“ řekl.

Podle archeologa Liou Čaa ale zmíněný materiál není dostačující. „Myslím si, že tyto znaky nemohou být označovány za písmo podle nejpřísnějších definic. V současné době nemáme dostatek materiálu, abychom mohli tyto značky zařadit do historie písma,“ konstatoval Liou.

Video Archeologové objevili zřejmě nejstarší nápisy na světě
video

Archeologové objevili zřejmě nejstarší nápisy na světě