Na francouzského politika byla podána žaloba za výroky o Romech

Cholet - Zástupce starosty města Cholet Gilles Bourdouleix způsobil ve Francii rozruch kvůli nevhodnému výroku o Romech. Společně se čtyřmi strážníky chtěl stovky kočovníků vykázat z městského pozemku. Ti ho vítali hajlováním a nacistickými hesly. Podle místního deníku starosta Bourdouleix zamumlal – „možná jich Hitler dost nepozabíjel“. Věta sice zazněla už v neděli, doteď ale není jasné, přestože existuje záznam, co přesně místostarosta řekl. Aktivisté na obranu lidských práv už na něj přesto podali žalobu kvůli rasové nesnášenlivosti.

Sám Bourdouleix své tvrzení přímo nepopírá, říká ale, že výrok zněl trochu jinak. Prý reagoval na to, že ho Romové nazvali Hitlerem. Odpověděl podle svého tvrzení: „Kdybych byl skutečně Hitler, tak by byli mrtví.“ S deníkem se chce soudit. „Nikdy jsem netvrdil, že jsem tato slova neřekl. Ale nechte mě je dát do kontextu. Přede mnou stálo mezi třiceti až čtyřiceti Romy, ukazovali nacistické znaky a hajlovali. Nazývali mě malým špinavým Hitlerem,“ komentoval zástupce starosty Bourdouleix.

„Musíme ověřit, jestli je ta nahrávka autentická, že ji nikdo needitoval. Detailně musíme nechat prověřit zvuk,“ uvedl státní žalobce Yves Gambert. To však deník popírá. „V žádném případě se nenecháme napadat. Nepřistoupíme na verzi, že novináři našeho listu si vymýšlejí zprávy. Tohle není žádný výmysl. Ten záznam je autentický. Bylo to řečeno a přesně za těch okolností, které jsme popsali,“ uvedl šéfredaktor listu Courrier de l'Ouest Bruno Geoffre.

Video Francii pobouřil rasistický výrok místostarosty Gillese Bourdouleixe
video

Francii pobouřil rasistický výrok místostarosty Gillese Bourdouleixe

Francie řeší problémy s romskými ilegálními přistěhovalci už řadu let. Bývalý prezident Sarkozy si kvůli snaze o jejich vystěhování vysloužil ostrou kritiku evropské komisařky pro spravedlnost Viviane Redingové. Ta jeho akce přirovnala k perzekucím Židů během druhé světové války. 

Pokud se nakonec ukáže, že nahrávka s Bourdouleixovým výrokem je pravá, hrozí mu až 5 let vězení. Ještě předtím by ale musel přijít o svou poslaneckou imunitu.