Všechno je jinak: Snowden zatím zůstane, kde je

Moskva - Bývalý konzultant amerických tajných služeb Edward Snowden, jenž se v Rusku ukrývá před americkou justicí, zatím nemůže opustit tranzitní zónu moskevského letiště Šeremeťjevo. Dosud neobdržel příslušné povolení a jeho žádost o azyl se stále posuzuje. Oznámil to novinářům jeho ruský advokát Anatolij Kučerena, který přitom v předchozích dnech rozšířil zprávu, že Američan dnes opustí tranzit. Americká Sněmovna reprezentantů mezitím připravuje cestu ke snížení rozpočtu Národní agentury pro bezpečnost a omezení jejích špionážních aktivit.

Kučerena na letišti Snowdena navštívil. Rozšířila se zpráva, že mu nese kýžené povolení a že Snowdenův odchod z letiště je už na spadnutí. Místo dokladů však advokát předal uprchlíkovi román Fjodora Michajloviče Dostojevského Zločin a trest a knihu povídek Antona Pavloviče Čechova, džíny a několik triček. Novinářům pak oznámil, že Snowden dělá pokroky v ruštině a uvažuje o tom, že se v Rusku usadí natrvalo, najde si zde práci a zařídí si život. „Po získání dokumentů se nechystá nikam z Ruska odjet, nazval Rusko konečnou zastávkou svého putování,“ prohlásil advokát s připomínkou, že po pěti letech trvalého pobytu by Snowden mohl získat ruské občanství.

Advokát se zdržel jakéhokoli odhadu, dokdy by úřady mohly Snowdenovi poskytnout prozatímní doklady, které by jej opravňovaly k cestování po Rusku. Formálně mají na vyřízení Snowdenovy žádosti o dočasný azyl tři měsíce. Přinejmenším po tuto dobu má uprchlík také zaručeno, že jej Rusové nevydají Američanům. Dočasný azyl uděluje Federální migrační služba na rok s možností každoročního prodloužení o dalších 12 měsíců. O trvalém azylu by rozhodoval sám prezident Vladimir Putin.

Anatolij Kučerena
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Alexander Zemlianichenko Jr

Snowden do Moskvy přiletěl 23. června a 16. července požádal o dočasný azyl v Rusku. „V té žádosti o dočasný azyl zmiňoval hlavně to, že má strach o svůj život a o své zdraví. Bojí se, že kdyby byl vydaný, budou ho mučit a mohl by dostat i trest smrti,“ uvedl Kučerena, který Snowdenovi s žádostí o azyl pomáhal. Procedura přiznání azylu podle ruských zdrojů může trvat až tři měsíce, k opuštění tranzitního prostoru ale Snowdena opravňuje pouhé potvrzení, že žádost podal.

Někteří komentátoři však poukazují i na Kučerenovo údajné propojení s ruskou tajnou službou FSB a spekulují, zda „Snowdenova prohlášení“ v advokátově podání nejsou nějakou dezinformační hrou. Prý je docela dobře možné, že Snowden už dávno na letišti není.

Azyl Snowdenovi nabídlo i několik zemí z Jižní Ameriky, podle advokáta to ale není preferovaná varianta. Hrozí riziko, že během cesty by se mohl dostat do rukou Američanů, pro které představuje zrádce. Venezuelský prezident Nicolás Maduro kvůli tomu Američany tvrdě kritizoval. „Americká vláda by měla přehodnotit svůj imperialistický přístup k Latinské Americe a Karibiku stejně jako svou permanentní agresi vůči Venezuele,“ prohlásil Maduro.

Video Snowden v Moskvě zatím zůstane
video

Snowden v Moskvě zatím zůstane

Snowden v Moskvě zatím zůstane

25.7.2013

Komentář Milana Dvořáka

Snowden může opustit letištní tranzit

Opustí Snowden Rusko?

Komentář Víta Pohanky

Omezí USA špionáž?

Mezitím se v kuloárech americké Sněmovny reprezentantů připravuje cesta ke snížení rozpočtu Národní agentury pro bezpečnost (NSA) a omezení jejích špionážních aktivit, které v souvislosti s kauzou Snowdena rozbouřily veřejné mínění v USA i ve světě.

  • „Kdyby návrh prošel, bylo by to významné omezení, protože by to zbavilo Národní agenturu pro bezpečnost pravomoci shromažďovat informace v takovém měřítku, v jakém to mohla činit doposud. Mluvíme o shromažďování telefonních rozhovorů milionů Američanů,“ říká k tomu zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.

Bezpečnostní služba má mít například právo na monitorování internetu a telefonních hovorů jen v případě, že sledovaná osoba je vystavena policejnímu vyšetřování. Připravuje se rovněž dodatek, podle něhož NSA nedostane prostředky na sledování občanů USA ani na shromažďování osobních dat získaných z telefonní a mailové komunikace.

Bílý dům je proti

Tiskový mluvčí prezidenta USA Jay Carney varoval, že jakékoli „bezmyšlenkovité“ podvázání aktivit NSA může zpravodajské komunitě vyrazit z rukou mimořádně účinný nástroj boje s terorismem. Carney vydal své prohlášení nedlouho před hlasováním o návrhu republikánského poslance Justina Amashe, který by v případě schválení znamenal omezení pravomocí NSA.