Atentát na Krejčíře: Podnikatel unikl o fous smrti

Johannesburg - Podle jihoafrického serveru 2oceansvibe unikl český podnikatel Radovan Krejčíř v jihoafrickém Johannesburgu pokusu o atentát. Podle svých vlastních slov právě parkoval před kanceláří na Bradford Road v Bedfordview, když na něj začali střílet ze stojícího červeného volkswagenu. Palebné zařízení bylo pod zadní poznávací značkou auta a podle všeho bylo ovládáno dálkově, protože v autě nikdo neseděl a po palbě začalo samo hořet.

„Když jsem vystupoval z auta, z vedlejšího vozu se ozval velmi hlasitý zvuk… pak přišla střelba,“ řekl Krejčíř. Upřesnil, že palebné zařízení na autě mělo dvanáct hlavní. Žádná ze zhruba dvou desítek střel podnikatele nezasáhla. Podle jihoafrických médií mohlo jít o vyřizování účtů mezi zločineckými gangy.

„Projektily zasáhly Krejčířovo vozidlo na straně řidiče, postranní okénko a zadní okénko, zůstalo po nich několik děr. Není známo, kdo zařízení spustil a kdo vozidlo na místě zaparkoval,“ citoval server Times Live mluvčího policie Lungela Dlaminiho. Ten zároveň potvrdil, že se policie případem intenzivně zabývá a vyšetřuje ho jako pokus o vraždu. Auto zabavila a údajně už stíhá jednoho podezřelého.

/*json*/{"map":{"lat":-26.179665083543,"lng":28.119120597839,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":-26.181436662283,"lng":28.11963558197,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Reportérovi ČT Jiřímu Hynkovi Krejčíř řekl, že netuší, kdo by za útokem mohl stát. Ochranku nemá a střelba se spustila ve chvíli, kdy vystoupil ze svého auta a telefonoval. Červený Volkswagen Polo podle něj byl na parkovišti, které nepatří k jeho kanceláři, a stál vlastně jakoby zády k jeho autu. V minulých týdnech prý Krejčířovi nikdo nevyhrožoval, nicméně nevyloučil, že přehodnotí situaci a pořídí si ochranku.

Atentát ve čtvrti Bedfordview nedaleko frekventovaného obchodního centra Eastgate jihoafrická média zaujal. Označují ho za bizarní a pomáhají si i citací Krejčíře, podle nějž to byl „pokus o vraždu ve stylu Jamese Bonda“.

Video Reportáž Jiřího Hynka
video

Reportáž Jiřího Hynka

Reportáž Jiřího Hynka

U 24.7.

Komentář Jiřího Hynka

Krejčíř pobývá v Jihoafrické republice od dubna 2007. Přicestoval tam ze Seychel na falešný pas poté, co v roce 2005 uprchl policistům při domovní prohlídce své vily v Černošicích u Prahy. V Česku je podnikatel stíhán za majetkové i násilné trestné činy, loni byl v Česku nepravomocně odsouzen k 11 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik, Johannesburg ale zatím nerozhodl o jeho vydání. Příští jednání o extradici se má konat 5. srpna.

Podnikatel požádal v JAR o politický azyl. Před soudem tu stanul kvůli údajnému pojistnému podvodu a účasti na ozbrojené loupeži, úřady ale obvinění v obou případech stáhly. Jihoafrická média Krejčíře spojují s místním podsvětím a několika vraždami jeho spolupracovníků.

Radovan Krejčíř v Jihoafrické republice
Zdroj: ČT24

 • Krejčíř v minulých letech čelil v JAR několika obviněním kvůli údajnému pojistnému podvodu a účasti na ozbrojené loupeži. Úřady ale nakonec obvinění v obou případech stáhly.
 • V březnu 2011 policie zadržela Krejčíře kvůli podezření z pojišťovacího podvodu. Podle vyšetřovatelů předstíral rakovinu močového měchýře, a pojišťovně tak způsobil škodu asi 4,5 milionu randů (zhruba 11 milionů Kč). Soud podnikatele propustil na kauci a v dubnu 2012 bylo obvinění z podvodu dočasně staženo.
 • Loni v únoru byl Krejčíř zatčen kvůli podezření z účasti na ozbrojené loupeži v obchodě s elektronikou v Pretorii ve snaze vymáhat dlužné peníze. V říjnu 2012 bylo obvinění vůči němu staženo.
 • V jihoafrických médiích je Krejčíř spojován i s několika vraždami podnikatelů a lidí z podsvětí, s nimiž měl osobní či „podnikatelské“ vztahy. Policie mu ale dosud nic neprokázala.
 • Krejčířovo jméno je zmiňováno například v souvislosti s únosem a vraždou německého podnikatele Uwe Gembally v roce 2010. Gemballa přiletěl do JAR na pozvání Krejčířova tehdejšího společníka Jeroma Safiho, který mu nabídl podnikatelskou spolupráci. Gemballa se zabýval úpravou vozů Porsche a Ferrari, ale v Německu mu hrozil úpadek. Safi mu nabídl finanční injekci 100 milionů randů (217 milionů Kč). Peníze měl údajně dodat Krejčíř a majitel sítě striptýzových klubů Lolly Jackson (zavražděn v květnu 2010). Jedna z hypotéz hovoří o tom, že Krejčíř si v automobilech importovaných Gemballovou firmou z Evropy údajně nechával posílat hotovost.
 • Z vraždy Jacksona byl obviněn Kypřan George Smith (či Luka), jenž prý býval Krejčířovou pravou rukou. V říjnu 2011 byl zavražděn i někdejší Jacksonův společník Mark Andrews, s nímž Krejčíř vznášel nároky vůči Jacksonově pozůstalosti. Pohledávku 11,5 milionu randů (asi 25 milionů korun) uplatňoval Krejčíř skrze právníka Iaana Jordaana, jenž byl v roce 2011 také zavražděn.
 • V březnu 2011 podnikla policie razii v Krejčířově domě v Johannesburgu, kde našla seznam lidí údajně určených k likvidaci. Mezi nimi byl i šéf místního podsvětí Cyril Beeka, jenž byl krátce předtím zastřelen. Po jeho rodině Krejčíř vymáhá 480.000 randů (asi 1,2 milionu Kč) za svůj údajný podíl ve firmě CDS.
 • Loni na podzim média v JAR uvedla, že úřady tajně vyšetřují Krejčíře také kvůli nedoplatkům na daních.
 • Do JAR přijel Krejčíř v roce 2007 na falešný pas ze Seychel poté, co české policii unikl v roce 2005 při domovní prohlídce ve vile v Černošicích u Prahy; tehdy byl obviněn v řadě kauz.
 • V Česku byl Krejčíř loni nepravomocně odsouzen k 11 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik. Jihoafrický soud řešil žádost o jeho vydání již několikrát (ČR žádost předala v roce 2007). Zatím o jeho vydání nerozhodl, příští jednání má být 5. srpna.
 • Krejčíř v JAR požádal o politický azyl. Místní úřady mu ho sice loni odmítly udělit, Krejčíř se ale proti tomuto rozhodnutí odvolal.
                                                                                                                      ČTK