Putin je zdravý jako řípa. Léčí se medem a masáží

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin se těší dobrému zdraví a ve svých jednašedesáti letech je v lepší kondici, než by naznačoval věk. Moskevskému časopisu Itogi to řekl kremelský šéflékař Sergej Mironov. Lékům ale prý Putin moc nevěří, drobná nachlazení si spíš léčí medem, saunou a masáží.

Putin, zvolený loni potřetí do nejvyšší státní funkce, si na pověsti zdatného sportovce s železným zdravím zakládá. Loňská epizoda, při níž si údajně poranil záda při zápase a musel odložit několik zahraničních cest, podle Mironova žádné znepokojení lékařů nevyvolala. Až v poměrně vysokém věku se Putin naučil hrát hokej, je považován za dobrého judistu, kvůli blížícím se zimním olympijským hrám v Soči se prý naučil i lyžovat.

Tajemství Putinova zdraví se podle Mironova skrývá ve schopnosti efektivně odbourávat stres. Putin se naučil odpočívat během dlouhých letů, kterým se jako šéf nejrozlehlejší země světa nemůže vyhnout. Tou nejlepší metodou, jak se zotavit z náročného pracovního režimu, je ale pro něj plavání.

Neohrožený lovec v akci. Malý úlovek nebrat.
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS
Autor: Nikolsky Alexei

Zdravotní stav sovětských a ruských vůdců je tradičně bezmála státním tajemstvím. Důvodem je podle znalců mimo jiné i fakt, že šéf Kremlu je vrchním velitelem armády a poslední osobou, která rozhoduje o nasazení jaderného arzenálu. Velká většina nejvyšších sovětských představitelů včetně Vladimira Uljanova-Lenina, Josifa Stalina nebo Leonida Brežněva zemřela ve funkci.

Volby v roce 2018? Pro Putina žádný problém…

Putin zatím odmítá prozradit, zda se bude o nejvyšší post ucházet i v roce 2018, kdy jeho nynější mandát vyprší. Podle Mironova by to ale ze zdravotního hlediska nebyl problém. „S jeho kondicí a vzhledem k úspěchům moderní medicíny o tom není pochyb,“ řekl kremelský lékař.