Polští záchranáři pohodili nebožtíka v pytli u silnice

Varšava – Poláky pobouřilo skandální chování místních záchranářů. Po smrtelné dopravní nehodě záchranáři vyložili tělo jedné z obětí ze sanitky a v pytli ho pohodili ke krajnici. Pak z místa odjeli. Na otřesný případ upozornili hasiči, kteří u nehody také zasahovali. Chováním svých kolegů byli zhnuseni.

Sanitka údajně zraněného muže nejdřív odvezla, ale když během převozu zemřel, vrátili se záchranáři na místo nehody, tělo vyložili a odjeli. Nebožtík zůstal ležet v pytli na mrtvoly na kraji silnice.

„Překvapilo nás to, zhnusilo a šokovalo,“ popsal jeden z hasičů, který u nehody na jihu Polska zasahoval. „Prostě přijeli, vyložili tělo a zase odjeli,“ dodal.

Záchranáři pravidla neporušili. Ani nemohli…

Mluvčí záchranné služby Marek Jeremicz ale své kolegy brání. „Neporušili žádná pravidla, protože v tomto případě žádná pravidla neexistují,“ uvedl Jeremicz. Jak dodal, sanitky musí být neustále v pohotovosti, aby mohly zasahovat i na dalších místech. „Proto bylo tělo vloženo do pytle a přenecháno policii,“ uzavřel mluvčí záchranářů. I policejní mluvčí Pawel Lotocki ale prohlásil, že něco podobného viděl poprvé v životě.

Incident ještě přitížil pověsti polské záchranné služby. Ta v uplynulých letech zaznamenala řadu skandálů. Například v roce 2002 bylo několik zdravotníků obviněno, že záměrně zabíjeli některé z pacientů kvůli zisku. Lékaři si prý také přivydělávali kupčením s informacemi o úmrtích. Za tipy o zemřelých dostávali od pohřebních společností vysoké úplatky.