Snowdenův otec na ABC: Syna navštívím a doufám, že se jednou vrátí

New York - Lon Snowden, otec bývalého spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena, už dostal ruské vízum a chystá se navštívit svého syna. Oznámil to dnes v pořadu americké televize ABC This Week. Snowden starší také připustil, že by se jeho syn mohl v budoucnu chtít vrátit do Spojených států.

Snowdena staršího, který se synem osobně nehovořil od června, do Ruska doprovodí rodinný právník Bruce Fein. Lon Snowden v americké televizi řekl, že stále stojí o to, aby se Edward „v určitém okamžiku“ mohl vrátit do vlasti. Nyní je prý ale nepravděpodobné, že by ho v USA čekal spravedlivý soud. Americká vláda i Bílým dům o Edwardu Snowdenovi otevřeně hovoří jako o zrádci, připomněl Snowden starší.

Advokát Fein chce v Rusku zjistit, za jakých okolností by se Edward mohl do USA vrátit a čelit vzneseným obviněním. Hodlá Snowdenovi mladšímu doporučit právníky, kteří mají s podobnými kauzami zkušenost. Fein řekl, že odlet do Ruska by se mohl uskutečnit „velmi brzy“.

Lon Snowden očekává, že rozhořčení vyvolané v USA skutkem jeho syna postupem času opadne. „Kde můj syn stráví zbytek života, je jeho volba,“ poznamenal. „Chtěl bych ale, aby se v určitém okamžiku mohl vrátit zpátky do USA. Jako otec mám na jeho návratu domů zájem, pokud mohu věřit, že právo se bude uplatňovat korektně,“ řekl Lon Snowden.

Transparent na podporu Edwarda Snowdena
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Kin Cheung

Edward Snowden v červnu vyzradil detailní informace o špionážním programu Prism, s jehož pomocí Američané shromažďují obrovské objemy dat z mezinárodní internetové a telefonické komunikace. Bývalý bezpečnostní technik se před americkou justicí uchýlil do Ruska, kde získal právo ročního azylu. V USA ho federální soud v Alexandrii u Washingtonu obvinil ze špionáže, za kterou hrozí až 30 let vězení.

Snowdenovi trvalo víc než měsíc, než opustil nedobrovolný úkryt na moskevském letišti Šeremeťjevo, kde od června čekal na vyřízení azylové žádosti. První srpnový den vyšel na svobodu, kde se ale momentálně nachází, není známo. Otce se synem by měl dát v Rusku dohromady Edwardův advokát Anatolij Kučerena.

Snowdenův osud se mezitím zapletl do vysoké diplomacie, protože poskytnutí azylu pro člověka, který je v USA trestně stíhán, Washington pobouřilo. Americký prezident Barack Obama na protest odvolal setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, plánované na září. Zároveň ale oznámil sérii kroků, které mají zvýšit transparentnost činnosti amerických rozvědek a posílit jejich důvěryhodnost. Julian Assange, Snowdenův patron a zakladatel serveru WikiLeaks, tato opatření považuje za „malé vítězství“.