Obama nařídil nezávislou analýzu špionážních technologií

Washington - Barack Obama nařídil vrchnímu šéfovi amerických špionážních složek Jamesi Clapperovi, aby sestavil nezávislý tým odborníků, kteří posoudí stav výzvědných a komunikačních technologií. Jde o snahu o zvýšení důvěryhodnosti amerických tajných služeb v reakci na vyzrazení tajného špionážního programu Prism.

Prostřednictvím programu Prism americké tajné služby vyhodnocují a skladují obrovské objemy dat z mezinárodního internetového provozu a telefonické komunikace. Informace v červnu vypustil na veřejnost bývalý externí spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, který z obav před americkou justicí nedávno zvolil ruský azyl.

Podle Obamova pokynu má vzniknout panel nezávislých odborníků, kteří mají podrobit analýze výzvědné a monitorovací technologie amerických špionážních organizací. Mají posoudit, jak si vládní agentury mohou udržet důvěru občanů a jak tajné sledování internetu ovlivňuje zahraniční politiku v době, kdy se stále víc informací dostává na veřejnost. První výsledky své práce mají experti Obamovi předložit do 60 dnů, konečnou zprávu pak do poloviny prosince.

Prezident na páteční tiskové konferenci rovněž slíbil, že vyzve Kongres, aby novelizoval zákon regulující shromažďování dat z internetové a telefonické komunikace. Ministerstvo spravedlnosti má vypracovat směrnice, kterými se vládní monitorovací programy budou řídit. Vláda nad těmito programy posílí kontrolu a zároveň provede „náležité reformy“ v činnosti kontroverzní americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA).

Německo a USA chystají dohodu zamezující vzájemné špionáži

Německo a USA chtějí ještě tento měsíc zahájit jednání o dohodě, která by vyloučila vzájemnou špionáž, a to i ekonomickou. Dohoda má být vzorem pro budoucí práci západních zpravodajských služeb. Oznámil to úřad německé kancléřky Angely Merkelové.

První kontakty mezi německou zahraničí rozvědkou - Spolkovou zpravodajskou službou (BND) a americkou NSA - se už v této věci uskutečnily. Taková dohoda prý má být jedinečnou šancí pro stanovení standardů budoucí práce západních tajných služeb.

Německý tisk v poslední době obsáhle psal o tom, že Německo patřilo k zemím, o něž se americké tajné služby zajímaly nejvíc, ale také o intenzivní spolupráci německých a amerických rozvědek.