Berlusconi nakonec asi přileze ke křížku - požádá prezidenta o milost

Řím – Silvio Berlusconi chce podle svého právníka využít poslední možnosti, jak se vyhnout ročnímu trestu vězení, a chystá se požádat prezidenta o milost. Expremiér byl nedávno pravomocně odsouzen za daňové podvody, prezident Giorgio Napolitano dal najevo, že udělení milosti není příliš nakloněn, nicméně je nevyloučil.

Bývalý několikanásobný premiér, který má v italské společnosti stále silnou podporu, si má nejpozději od října v domácím vězení odsedět roční trest za daňové úniky ve společnosti Mediaset. Původní čtyřletý verdikt mu o tři čtvrtiny zkrátila amnestie z roku 2006. Proti verdiktu od počátku protestuje jak Berlusconi, tak jeho spolustraníci z vládní strany Lid svobody (PdL). Tvrdí, že rozsudek je nespravedlivý a je výsledkem politicky motivovaného procesu. Prezidentská milost je pro mediálního magnáta poslední šancí, jak rozhodnutí soudu na poslední chvíli zvrátit.

Trest pro 76letého pravicového politika otřásl italskou politickou scénou. Berlusconi je totiž lídrem PdL, která se nyní podílí na vládě velké koalice premiéra Enrika Letty. V zemi přitom stále panují obavy, že odsouzení expremiéra může vést k rozpadu kabinetu.

Video Telefonát Vědunky Lunardi
video

Telefonát Vědunky Lunardi