La Palma nabízí astroturistům ráj na Zemi

Las Palmas de Gran Canaria - Nejkrásnější oblohu můžete pozorovat na La Palmě, jednom z Kanárských ostrovů. Místní dělají všechno pro to, aby ji ochránili před světelným smogem. A turistům nabízejí dobrodružné výlety za astroturistikou.

Vulkanický ostrov uprostřed Atlantiku láká překrásnými výhledy a zelenou krajinou po celý rok. Rozkvétá ale i v noci. Jasné nebe poseté hvězdami sem přitahuje nejen vědce, ale i čím dál víc turistů. Po západu Slunce dohlédnou běžným teleskopem až na povrch Měsíce. „Je tam jeden kráter vedle druhého, je to překrásné,“ pochvaluje si německý turista Günter.

La Palma má jedny z nejtemnějších nocí na zeměkouli. Výjimečný jev, který je v zastavěném a průmyslovém světě vidět už jen málokde. Právě sem se na důchod přestěhoval i astrofyzik Joan Genebriera z Barcelony. Na zahradě si postavil vlastní observatoř, kde pořádá speciální astrodovolenou. „K vědě by měli mít přístup všichni. Tady můžeme velmi jednoduchými přístroji dělat úžasné objevy,“ hlásí nadšeně astrofyzik.

/*json*/{"map":{"lat":28.695406284422,"lng":-17.856903076172,"zoom":10,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Joan tu amatérské hvězdáře zasvěcuje i do tajemství, jak si obyvatelé La Palmy svoji tmu chrání. Domy nesmí odrážet světlo, sportovní i zábavní centra zhasnou o půlnoci a pouliční lampy směřují dolů. Od roku 1996 to nařizuje speciální zákon, první a jediný proti znečišťování světlem na světě.

Video La Palma cílem astroturistů
video

La Palma cílem astroturistů