Saúdové s „atomovkou“ v ruce? Dodávka z Pákistánu na spadnutí

Rijád – Saúdská Arábie investovala do pákistánského jaderného projektu a nyní věří, že od Pákistánu atomové bomby dostane. Uvedla to britská stanice BBC. Svět stále řeší íránský jaderný program, podle BBC by ale právě Saúdové mohli být schopni „atomovku“ nasadit rychleji než islámská republika. Britská stanice upozorňuje, že by to mohlo na Blízkém východě odstartovat závody ve zbrojení.

Podle zdroje z NATO citovaného BBC už Pákistán bomby pro Saúdskou Arábii vyrobil a tyto zbraně jsou připraveny k dodání. „(Saúdové) už za bombu zaplatili, mohou přijít do Pákistánu a vzít si, co potřebují,“ řekl BBC Amos Jadlin z izraelské vojenské rozvědky. BBC upozornila, že Rijád nikdy neskrýval ambici získat jadernou zbraň. Už v roce 2009 jeho představitelé oznámili, že překročí-li Írán meze, budou usilovat o bombu. Technologii k odpálení hlavic má prý Saúdská Arábie od 80. let.

Zpráva se objevila v době rozhovorů o íránském jaderném programu, které mají vyjasnit povahu íránského jaderného programu. Některé země v čele s Izraelem jsou přesvědčeny, že Írán usiluje o atomovou bombu a zbrojní ambice zastírá mírovým programem. Íránci zase dlouhodobě poukazují na to, že Izrael má atomovou zbraň, i když to nikdy nepřiznal.

Íránský jaderný komplex Búšehr
Zdroj: ČTK
Autor: imago stock&people

Írán vesele obohacuje uran, tlak ze strany USA příliš nezabírá

Detaily o íránském programu jsou stále nejasné. Ústav pro vědu a mezinárodní bezpečnost (ISIS) sídlící ve Washingtonu odhaduje, že Írán je schopen do několika týdnů získat dostatek obohaceného uranu potřebného k výrobě bomby. Vychází z předpokládaných zásob obohaceného uranu, jež má Írán k dispozici, a z počtu centrifug, v nichž obohacuje. ISIS ale neuvádí, jak dlouho Írán potřebuje k výrobě bomby samotné.

Írán v současných rozhovorech projevuje ve srovnání s minulými koly větší otevřenost a ochotu dohodnout se. Izrael ale upozorňuje, že motivem vstřícnosti jsou sankce, o jejichž zrušení Teherán usiluje. Ambic obstarat si bombu se prý Teherán nevzdal. Washington dává najevo, že je připraven sankce zmírnit za podmínky, že Íránci začnou program brzdit. Izrael by ale za uspokojující považoval jedině úplné zastavení obohacování uranu, na což Írán není ochoten přistoupit.