U Kazaně havaroval boeing, zahynul i syn prezidenta Tatarstánu

Moskva - V centrálním Rusku při pokusu o přistání na letišti u Kazaně havarovalo letadlo Boeing 737. Letělo na vnitrostátní lince z Moskvy. Při nehodě zahynulo všech 50 lidí. Mezi oběťmi je i třiadvacetiletý syn prezidenta Tatarstánu, jehož je Kazaň hlavním městem. O nehodě informovalo ruské ministerstvo pro mimořádné situace.

Podle ministerstva letadlo letělo do Kazaně z Moskvy. Při druhém pokusu o přistání v 19:25 místního času, tedy 16:25 středoevropského času, letoun podle svědků rychle ztratil výšku, havaroval a explodoval. Na palubě bylo 44 cestujících a šest členů posádky, nepřežil nikdo z nich.

Příčina nehody zatím není známá. Mohlo jít o chybu pilota při přistání nebo o technickou závadu. Na místě bylo ale také celkem nepříznivé počasí - vál silný vítr a nad letištěm byly i husté mraky. Šéf vyšetřovacího výboru Vladimir Markin uvedl, že piloti patřili ke zkušeným. Vyšetřovatelé prověřují také možnost teroristického útoku.

/*json*/{"map":{"lat":55.612971437132,"lng":49.285182952881,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":55.611323236433,"lng":49.285697937012,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Mluvčí ministerstva pro mimořádné informace sdělila, že letadlo patřilo společnosti Tatarstan airline (Kazaň je hlavním městem Tatarstánu) a v provozu je už 23 let. Letiště v Kazani je uzavřené. Ruský prezident Vladimir Putin poslal soustrast příbuzným obětí a nařídil sestavení vládní komise, která má vyšetřit příčiny nehody.

Letadlo mělo mít potíže už při předešlém letu

Podle slov jedné novinářky pro státní televizi, která letěla stejným strojem z Kazaně do Moskvy, mělo letadlo problémy již při letu do Moskvy. Přistání popsala jako hrozivé kvůli silným vibracím v posledních minutách letu. „Když jsme přistávali, nebylo jasné, zda je silný vítr, ačkoliv počasí v Moskvě bylo pěkné, nebo nějaké technické problémy nebo problémy s letem,“ prohlásila novinářka. „Házelo to s námi na různé strany, letadlo se kymácelo. Muž, který seděl vedle mě, byl bílý jako stěna,“ prohlásila.

Špatná bezpečnost letecké dopravy v Rusku je pověstná. Rusko a bývalé země Sovětského svazu se řadí mezi země s největším počtem leteckých neštěstí. Podle odborníků za to mohou stárnoucí letadla, špatný výcvik pilotů, rozpadající se letiště a také špatná vládní kontrola.

Video Reportáž o pádu letadla v Kazani a telefonát Miroslava Karase
video

Reportáž o pádu letadla v Kazani a telefonát Miroslava Karase

Letadlo stejného typu se v Rusku naposledy zřítilo v roce 2008 u Permu. Zahynulo všech 88 lidí na palubě. Aktuální tragédie taky oživila vzpomínky na tragédii v Jaroslavli. Před dvěma lety tam havarovalo letadlo s místním hokejovým týmem. Zemřelo 45 lidí, včetně tří českých hokejistů.