Mandelův odkaz zazněl i při udělování Nobelových cen

Oslo - Nositelé letošních Nobelových cen za lékařství, fyziku, chemii, literaturu a ekonomii převzali dnes ve Stockholmu svá ocenění. Několik hodin předtím předseda Nobelova výboru Thorbjörn Jagland předal v norském Oslu Nobelovu cenu za mír šéfovi oceněné Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Ahmetu Üzümcüovi. Jagland během svého proslovu připomněl bojovníka proti apartheidu Nelsona Mandelu, který zemřel minulý čtvrtek a který Nobelovu cenu za mír dostal v roce 1993 společně s tehdejším prezidentem JAR Frederikem de Klerkem. S Mandelou se právě dnes loučila Jihoafrická republika i světoví státníci na pietním shromáždění v Johannesburgu.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Heiko Junge/NTB scanpix

Jagland vyzdvihl vůdčí roli OPCW v úkolu likvidovat syrský chemický arzenál a zdůraznil, že „anonymní inspektoři OPCW provádějí nesmírně důležitou a náročnou práci“.

Nobelovu cenu za literaturu dostala kanadská spisovatelka Alice Munroová. Dvaaosmdesátiletá povídkářka se ale slavnostního předávání ze zdravotních důvodů osobně nezúčastnila, cenu za ni převzala její dcera Jenny.

Cenu za fyziologii a lékařství získali Američané James Rothman, Randy Schekman a Thomas Südhof. Dostali ji za výzkum přenosu hormonů, enzymů a dalších klíčových látek v buňkách a mezi buňkami.

V kategorii ekonomie byli oceněni Američané Eugene Fama, Lars Peter Hansen a Robert Shiller za empirickou analýzu cen aktiv.

Nejméně překvapivá letos byla Nobelova cena za fyziku. Zasloužili si ji britský fyzik Peter Higgs a belgický vědec François Englert za teoretický objev nové subatomární částice, takzvaného Higgsova bosonu.

Američané Martin Karplus, Michael Levitt a Arieh Warshel obdrželi cenu za chemii. Nobelův výbor ocenil, že vytvořili základ pro počítačové modely sloužící k porozumění složitých chemických procesů.

Laureáti kromě prestižní medaile a diplomu dostávají finanční odměnu. Pro každou kategorii je letos vyčleněno osm milionů švédských korun (24,4 milionu Kč), které si při většímu počtu oceněných nositelé dělí.


Video Telefonát Tomáše Sniegoně
video

Telefonát Tomáše Sniegoně