SPD schválila koalici s CDU/CSU. Nová vláda je na dosah

Berlín - Členové německé sociální demokracie (SPD) ve vnitrostranickém referendu schválili koaliční smlouvu s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Po sečtení hlasů to dnes oznámila předsedkyně volební komise SPD Barbara Hendricksová. Tři měsíce po parlamentních volbách nyní už nic nebrání vzniku nové vlády, protože CDU i její bavorská sesterská organizace CSU schválily koalici už dříve. Poslanci by měli Merkelovou potřetí zvolit kancléřkou v úterý.

V zářijových volbách sice CDU/CSU s velkým náskokem zvítězila, těsně ale nedosáhla na většinu ve Spolkovém sněmu. Z parlamentu navíc vypadla liberální FDP, která tvořila s konzervativci koalici v minulém volebním období. Německo se tedy vrátí k velké koalici, kterou Merkelová vedla už v letech 2005 až 2009.

V referendu hlasovalo téměř 370 000 ze 475 000 členů SPD. Účast tak dosáhla 77,8 procenta a výrazně překročila dvacetiprocentní hranici, kterou vedení socialistů stanovilo jako minimum pro to, aby byl výsledek referenda závazný.

„Byl to festival vnitrostranické demokracie, festival demokracie jako takové,“ řekl ke korespondenčnímu referendu, které trvalo téměř dva týdny, předseda SPD Sigmar Gabriel.


Pro vstup SPD do koalice se vyslovilo přes 256 000 sociálních demokratů, tedy 75,9 procenta hlasujících. Proti bylo necelých 81 000 členů SPD. Téměř deset procent odevzdaných hlasů bylo neplatných. Předseda strany poděkoval všem účastníkům hlasování, výslovně i těm, kdo vznik velké koalice odmítli. „Nyní chceme těch 24 procent lidí, kteří hlasovali proti, v nadcházejících čtyřech letech přesvědčit, že těch 76 procent mělo pravdu,“ řekl Gabriel.

Členové SPD hlasují v referendu o vládní koalici
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Christian Thiel

V novém kabinetu by měla CDU získat úřad kancléřky a pět ministerstev. Podle médií by mezi nimi měl být resort financí, který si udrží dosavadní ministr Wolfgang Schäuble. CSU by měla získat tři ministerstva.

SPD by mělo připadnout šest resortů. Předseda strany Sigmar Gabriel, který bude ve vládě vicekancléřem, by měl získat ministerstvo hospodářství, k němuž bude nově přiřazena i oblast energetiky. Na ministerstvo zahraničí se vrátí Frank-Walter Steinmeier, který tento úřad vedl už za předchozí velké koalice. Na ministerstvo práce a sociálních věcí by SPD měla vyslat svou generální tajemnici Andreu Nahlesovou, ministerstvo spravedlnosti by měl převzít Heiko Maas, resort životního prostředí Hendricksová a ministerstvo pro rodinu Manuela Schwesigová.

Jména pravděpodobných ministrů zveřejnila v pátek německá média a SPD informace nepopřela. Oficiálně by ale své kandidáty do vlády měly všechny koaliční strany představit až v neděli.

Video Telefonát Martina Jonáše
video

Telefonát Martina Jonáše