Španělé se bouří proti konzervativnímu zákonu, jenž má zpřísnit potraty

Madrid - Stovky lidí protestovaly před španělským ministerstvem spravedlnosti proti opětovnému zpřísnění pravidel pro interrupce. Konzervativní vláda odsouhlasila zákon, podle něhož by ženy mohly na potrat jen v případě znásilnění, závažného poškození plodunebo ohrožení vlastního života. Zákon sice musí ještě schválit parlament, očekává se ale, že hladce projde.

Stovky lidí, převážně žen, vyrazily do ulic Madridu i jiných španělských měst s transparenty nesoucí hesla jako: „Svobodná matka“, „Moje břicho patří mně“, nebo „Právo rozhodnout se“. Protestující žádali odstoupení ministra spravedlnosti Alberta Ruize-Gallardóna. Nutí prý ženy k ilegálním a nebezpečným potratům.

„Myslím, že je to chyba, protože ženy budou pokračovat v potratech ilegálně a budou riskovat. Myslím, že zákon by je měl chránit. Měli by chránit všechny ženy, které chtějí na potrat. Žena má právo volby,“ říká jedna z demonstrujících žen Maria Bermudez.

Návrh zákona dovoluje potrat pouze v případě znásilnění, nebo když by těhotenství ohrožovalo psychické či fyzické zdraví matky. Zcela vypouští možnost interrupce na žádost těhotné v případě poškození plodu. Nově by to bylo na posouzení lékaře. Podle ministra spravedlnosti je změna normy nutná k zajištění větší ochrany žen i nenarozených dětí.

„Součástí tohoto zákona není možnost nechat život pouze v rukou těhotných žen, protože by to bylo proti rozhodnutí ústavního soudu,“ namítá ministr spravedlnosti Alberto Ruiz-Gallardón.

„Je to historický den pro Španělsko. Není to konec potratů, ale důležitý krok, abychom toho dosáhli. Doufám, že vláda bere vážně potřebu totálního zákazu potratů ve Španělsku,“ míní jedna z odpůrkyň potratů Gador Joya.

Uvolnění zákona o interrupcích v roce 2010 vyvolalo odpor katolické církve a konzervativců. Ti mají teď v parlamentu většinu, a očekává se proto, že opětovné zpřísnění bez problému projde. Většina evropských zemí přitom potrat na žádost matky umožňuje.