Španělé se bouří proti konzervativnímu zákonu, jenž má zpřísnit potraty

Madrid - Stovky lidí protestovaly před španělským ministerstvem spravedlnosti proti opětovnému zpřísnění pravidel pro interrupce. Konzervativní vláda odsouhlasila zákon, podle něhož by ženy mohly na potrat jen v případě znásilnění, závažného poškození plodunebo ohrožení vlastního života. Zákon sice musí ještě schválit parlament, očekává se ale, že hladce projde.

Stovky lidí, převážně žen, vyrazily do ulic Madridu i jiných španělských měst s transparenty nesoucí hesla jako: „Svobodná matka“, „Moje břicho patří mně“, nebo „Právo rozhodnout se“. Protestující žádali odstoupení ministra spravedlnosti Alberta Ruize-Gallardóna. Nutí prý ženy k ilegálním a nebezpečným potratům.

„Myslím, že je to chyba, protože ženy budou pokračovat v potratech ilegálně a budou riskovat. Myslím, že zákon by je měl chránit. Měli by chránit všechny ženy, které chtějí na potrat. Žena má právo volby,“ říká jedna z demonstrujících žen Maria Bermudez.

Návrh zákona dovoluje potrat pouze v případě znásilnění, nebo když by těhotenství ohrožovalo psychické či fyzické zdraví matky. Zcela vypouští možnost interrupce na žádost těhotné v případě poškození plodu. Nově by to bylo na posouzení lékaře. Podle ministra spravedlnosti je změna normy nutná k zajištění větší ochrany žen i nenarozených dětí.

„Součástí tohoto zákona není možnost nechat život pouze v rukou těhotných žen, protože by to bylo proti rozhodnutí ústavního soudu,“ namítá ministr spravedlnosti Alberto Ruiz-Gallardón.

„Je to historický den pro Španělsko. Není to konec potratů, ale důležitý krok, abychom toho dosáhli. Doufám, že vláda bere vážně potřebu totálního zákazu potratů ve Španělsku,“ míní jedna z odpůrkyň potratů Gador Joya.

Uvolnění zákona o interrupcích v roce 2010 vyvolalo odpor katolické církve a konzervativců. Ti mají teď v parlamentu většinu, a očekává se proto, že opětovné zpřísnění bez problému projde. Většina evropských zemí přitom potrat na žádost matky umožňuje.

Video Zastánci potratů vyšli do ulic španělských měst
video

Zastánci potratů vyšli do ulic španělských měst