Na Mušarafa čekala bomba, soud byl odložen

Islámábád - Soud s Parvízem Mušarafem byl odložen z bezpečnostních důvodů. Na pákistánského exprezidenta, jenž čelí obvinění z velezrady, někdo nastražil výbušniny. Policie je objevila u cesty, po které měl Mušaraf ke speciálnímu tribunálu jet. Nové líčení se uskuteční 1. ledna.

Posle místního policejního velitele Muhammada Alího vyšetřovatelé nalezli pět kilogramů výbušniny, rozbušku a dvě pistole asi kilometr od vily na předměstí Islámábádu, kde exprezident žije.

Mušarafův obhájce Anvar Mansúr Chán následně před soudem oznámil, že se jeho klient nemůže jednání zúčastnit kvůli vážnému nebezpečí ohrožení jeho života. „Už jako prezident země se stal generál Mušaraf dvakrát terčem teroristického útoku a nadále jím zůstává. Právě soud je odpovědný za jeho bezpečnost, a dokud mu ji ve spolupráci s vládou nezajistí, náš klient se k tribunálu nedostaví,“ prohlásil další z jeho obhájců Ahmed Raza Kasuri.

Soudce Fajsal Arab uvedl, že si „uvědomuje závažnost situace“, a navrhl Mušarafovým advokátům vyplnit žádost týkající se vynětí bývalého prezidenta z osobní účasti na řízení u soudu. Exgenerála zastupuje deset právníků. Poté, co obhájci stížnost sepsali, soudci rozhodli o výjimce pro dnešní jednání. Nařídili nicméně, že se musí Mušaraf dostavit k soudu 1. ledna, kdy mu budou přečtena obvinění.

Mušaraf čelí obvinění z velezrady za to, že v roce 2007 nařídil výjimečný stav a pozastavil platnost ústavy. Bude-li usvědčen, může ho čekat trest smrti nebo doživotní vězení.

Bývalý generál se dostal k moci pučem v roce 1999 a vládl až do roku 2008. Letos koncem března se téměř po pěti letech vrátil do vlasti z exilu a chtěl kandidovat ve volbách. Volební komise mu to ale neumožnila a politik byl zadržen. Od té doby až do začátku listopadu pobýval v domácím vězení ve své luxusní vile na předměstí Islámábádu. Soud následně rozhodl, že může být propuštěn na kauci, nesmí ale opustit Pákistán.