VIDEO: Dva astronauti strávili Štědrý den ve vesmíru

ISS - Dvojice amerických astronautů zažila neobvyklý Štědrý večer. Rick Mastracchio a Michael Hopkins vystoupili do volného kosmu, aby dokončili výměnu vadného čerpadla chladicího systému Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Úkol splnili za 7,5 hodiny, o víc jak čtvrt hodiny dříve, než bylo v plánu. Dvojice je teprve druhou, která zažila Vánoce ve volném kosmu - před čtrnácti lety se to poštěstilo posádce z raketoplánu Discovery.

Video Dva astronauti strávili Štědrý den ve vesmíru
video

Dva astronauti strávili Štědrý den ve vesmíru

„Tohle jsou vůbec nejlepší Vánoce,“ sdělilo podle AP řídící středisko, když se dnešní mise astronautů chýlila k závěru. „Veselé Vánoce všem,“ odpověděl Hopkins.

Astronauti měli za úkol přesunout náhradní čerpadlo ze skladovací plošiny na vnější straně stanice na místo původního a nyní nefunkčního zařízení. Dvojice vzdorovala menší bouři škodlivého čpavku. Druhý výstup ve čtyřech dnech ale nakonec zdárně zakončila. Po zapnutí nového čerpadla bude orbitální komplex mít opět v provozu dva chladicí systémy. Jeden z nich byl kvůli poruše vyřazen, což ale posádku ISS neohrožuje.

Dnešní výstup do volného kosmu byl výjimečný, neboť se podruhé v historii uskutečnil na Štědrý den. Před 14 lety v tento vánoční den v otevřeném prostoru pracovala již posádka z amerického raketoplánu Discovery, která upravovala Hubbleův vesmírný teleskop.