Gurlitt se dočkal: Prokuratura mu vrátí obrazy

Augsburg (Německo) - Německý sběratel umění Cornelius Gurlitt dostane zpět svou rozsáhlou sbírku obrazů. Státní zastupitelství v Augsburgu dnes oznámilo, že zrušilo rozhodnutí o jejím zabavení. Část obrazů, které Gurlitt ve sbírce má, zřejmě za druhé světové války sebrali nacisté židovským vlastníkům.

Zdroj: ISIFA/Lost Art Koordinierungsstelle Magdeburg

Gurlitt rozhodnutí prokuratury vítá. „Má radost, je vděčný a ulevilo se mu, že se vše tímto způsobem vyřešilo,“ řekl Gurlittův právník Tido Park. O tom, jak sběratel nyní s obrazy naloží, ale nechtěl z bezpečnostních důvodů mluvit. 

Německé úřady zabavily celkem 1 280 obrazů v únoru 2012 kvůli podezření, že se Gurlitt dopustil daňového úniku. „V době zabavení sbírky bylo státní zastupitelství přesvědčeno, že je tento krok oprávněný,“ sdělila prokuratura deníku Augsburger Allgemeine. Podle ní se ale nyní objevily nové poznatky, takže bude třeba celý případ právně přehodnotit. „Z toho důvodu se státní zastupitelství v Augsburgu rozhodlo zrušit rozhodnutí o zabavení obrazů a všechny zabavené předměty vrátit,“ uvedla prokuratura. Zdůraznila však, že vyšetřování stále pokračuje.

Německé úřady držely nález obrazů dlouho v tajnosti, informace o něm se dostaly na veřejnost teprve loni na podzim. Zpráva o sbírce nyní 81letého Gurlitta vyvolala obrovský rozruch, protože mezi zabavenými díly byla i plátna slavných moderních malířů, která mají nedozírnou hodnotu.

Video Gurlittovi se vrátí stovky jeho obrazů
video

Gurlittovi se vrátí stovky jeho obrazů

Podle historiků umění je mezi Gurlittovými obrazy zhruba 500 děl, která zřejmě zabavili nacisté židovským majitelům. Gurlitt v březnu prohlásil, že se dobrovolně vzdá děl, u nichž je nepochybné, že byla zabavena právoplatným vlastníkům. Tento týden se s německou vládou dohodl, že nechá prověřit původ těch artefaktů, u nichž bude byť jen podezření, že byly původním majitelům ukradeny.

Celková hodnota sbírky je odhadována na miliardu eur (asi 27,5 miliardy korun). Zahrnuje malby, kresby a grafiky od Canaletta, Eugena Delacroixe, Henriho Matisse, Marka Chagalla a dalších slavných umělců. Kromě toho se letos našlo dalších 238 obrazů v Gurlittově nemovitosti v Salcburku, byly mezi nimi obrazy a sochy Clauda Moneta, Pabla Picassa, Augusta Rodina či Edouarda Maneta. Hodnota salcburských děl zatím vyčíslena není, odhaduje se na stovky milionů eur.