Luhanští policisté se dohodli se separatisty: Své velitelství jim přenechají

Kyjev - Obklíčení policisté v Luhansku se dohodli s proruskými separatisty, že složí zbraně a vyklidí své velitelství výměnou za odvoz do bezpečí pod ochranou bývalých příslušníků rozpuštěné policejní jednotky Berkut. Rebelové tak oblastní město zcela ovládli - během dneška obsadili i sídla oblastní správy, prokuratury a televize. Ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov kritizoval „netečnost“, „nemohoucnost“ a občas i „zradu“ pořádkových sil na východě země.

Turčynov současně apeloval, aby po výměně místních náčelníků SBU následovala čistka i mezi policejními veliteli. „Takzvaní strážci zákona, kteří zradili Ukrajinu a začali spolupracovat s teroristy, se zodpoví před soudem,“ varoval Turčynov. Vybídl k náboru dobrovolníků, kteří by vystřídali váhající policisty.

Kontrolu nad Luhanskem převzali separatisté

V Luhansku dnes stovky proruských demonstrantů nejprve vzaly útokem sídlo oblastní správy, aniž by policie kladla separatistům odpor. Ozbrojenci později ovládli také sídlo prokuratury a televize. Od 6. dubna je v rukou separatistů i místní pobočka ukrajinské tajné služby SBU. 

„K sídlu prokuratury přišlo asi 700 lidí. Vrhali do oken kameny, vyrazili dveře a během deseti minut pronikli do budovy. Strhli ukrajinskou vlajku a spálili ji. Policisté na místě nebyli, pracovníci prokuratury uprchli hned na začátku útoku,“ vylíčila agentura Interfax.

Střet separatistů a policie v Luhansku
Zdroj: ČT24

U policejního velitelství se později sešly asi tři tisícovky proruských demonstrantů, včetně padesátky ozbrojenců v maskovacích uniformách, neprůstřelných vestách, přilbách a s automatickými zbraněmi. Kapitulaci policejní posádky předcházelo házení zápalných lahví na velitelství, odkud se policisté bránili slzným plynem a ohlušujícími granáty. Následovala i krátká přestřelka. Zprávy o případných zraněných nejsou k dispozici. Na budově policejního velitelství zavlála ruská vlajka. 

Ještě dříve separatisté ovládli sídlo oblastní správy. Na střeše vztyčili ruskou vlajku a přinejmenším část policistů přešla na stranu radikálů; ostatní prý směli budovu opustit za podmínky, že složí zbraně. Před budovou se mezitím sešly asi dvě tisícovky lidí s ruskými vlajkami, obušky a baseballovými pálkami, kteří skandovali „Rusko!“ a „Donbas!“, jak se říká Doněcké pánvi. Na místě začrali budovat barikády z pytlů s pískem.

2 minuty
Bez komentáře: Separatisté obsazují budovy v Luhansku
Zdroj: ČT24
  • V neděli večer vyhlásili proruští radikálové v Luhansku po vzoru sousední Doněcké oblasti „lidovou republiku“. Chtějí zde 11. května uspořádat referendum, v němž mají místní obyvatelé odpovědět na otázku, zda „souhlasí se státní samostatností Luhanské lidové republiky“.
  • Svrchovaná a nezávislá republika byla podle vzbouřenců vyhlášena s okamžitou platností a referendum má vznik nového státního útvaru prý jen potvrdit. Vůdci rebelů také přijali prohlášení, podle něhož požádají Rusko o vyslání „mírových sil“ v případě, že bezpečnostní složky věrné kyjevské vládě proti povstalcům zakročí. 

Stav postřeleného starosty Charkova je stabilizovaný, léčí ho v Izraeli

Včera postřelený starosta Charkova Gennadij Kernes absolvoval složitou několikahodinovou operaci v doněcké nemocnici. „V noci byl převezen izraelskými lékaři do Izraele na specializovanou kliniku. Jeho stav je označován za velmi vážný, nicméně byl prý převozu schopen,“ dodal Karas. V izraelské nemocnici mu lékaři vyndali ze zad kulku. Jeho stav je nyní stabilizovaný.

„Ukrajinsko-ruský dialog se možná dostává do nové fáze. Když nezabrala fáze utlačování a dezinformací, tak se začalo střílet. Začíná se mluvit o tom, kdo bude po starostovi Charkova další. Ti, kdo to připravovali, svého cíle dosáhli,“ míní Oksana Pelenská, redaktorka Rádia Svobodná Evropa - Rádio Svoboda. Ukrajinská tajná služba tvrdí, že incident byl předem připraven těmi, kdo stojí za nepokoji na východní Ukrajině.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jih Evropy je pod tlakem extrémních veder, přibývá i požárů

Na jih Evropy se vrátila extrémní vedra. Varují před nimi v Itálii, Řecku, Turecku, Španělsku či na Balkánu. Rtuť teploměru tam stoupá nad čtyřicet stupňů Celsia. Kvůli vysokým teplotám zemřelo na italských plážích několik lidí. Na mnoha místech navíc hasiči bojují s mohutnými plameny.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Úřady na jihu Ruska hlásily dronové nálety, Ukrajina informuje o mrtvých

Dva regiony na jihu Ruska v noci na pátek zažily rozsáhlé dronové útoky, vyplývá z informací úřadů. Podle telegramového kanálu Astra ve Stavropolském kraji bezpilotní letouny podruhé během několika týdnů zřejmě mířily na chemický závod Azot ve městě Něvinnomyssk. Region má podle úřadů za sebou zatím největší takový úder. V ukrajinské Záporožské oblasti v důsledku ruského útočení zemřel jeden člověk, další zřejmě přišel o život při bombardování Charkova, mrtvé a raněné hlásí i další ukrajinská města.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Rekonstrukce německé železnice dopadne i na české cestující

Začíná rozsáhlá rekonstrukce železniční sítě v Německu, která se dotkne také české osobní a nákladní dopravy. Po dobu devíti měsíců bude v Berlíně čekat na cestující na německý sever objízdná trasa. Na přestup z českého vlaku do rychlíku německých drah budou mít cestující přibližně půl hodiny. Cesta po delší objízdné trase z Berlína až do Hamburku potrvá o 45 minut déle. Ceny jízdného by se neměly oproti dosavadnímu stavu zásadně měnit.
před 7 hhodinami

Uznání Palestiny slouží propagandě Hamásu, kritizuje Francii Rubio

Šéf americké diplomacie Marco Rubio kritizoval rozhodnutí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona uznat Stát Palestina. Poslouží podle něj teroristickému hnutí Hamás. Prezident Donald Trump se zase vyjádřil, že Macronův krok nemá žádnou váhu. Plán Paříže ocenily třeba palestinská autonomie, Španělsko či Saúdská Arábie.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Konflikt Thajska s Kambodžou vyhnal z domovů sto tisíc lidí

V Thajsku kvůli současnému konfliktu s Kambodžou zemřelo již šestnáct lidí a své domovy muselo opustit na sto tisíc obyvatel, kteří zamířili do nouzových ubytovacích center, napsala v pátek agentura Reuters. Jde o největší eskalaci napětí mezi Bangkokem a Phnompenhem za více než deset let. O situaci má večer jednat Rada bezpečnosti OSN.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

„Technická záležitost,“ říká gruzínský premiér o možném zrušení bezvízového styku s EU

Zrušení bezvízového styku mezi Gruzií a Evropskou unií (EU), kterým hrozí Evropská komise (EK) v případě nesplnění osmi doporučení, je pouze „technická záležitost“ a ekonomika kavkazské země by na tom ještě mohla získat, tvrdí premiér Irakli Kobachidze. Vládní Gruzínský sen přitom dříve bezvízový režim s EU oslavoval jako hlavní úspěch, připomíná server OC Media. Expert Vincenc Kopeček z Ostravské univerzity se domnívá, že zrušení by mělo dopad na tamní střední třídu.
před 9 hhodinami

Vývoz českého vojenského materiálu meziročně prudce stoupl

Vývoz vojenského materiálu z Česka vzrostl loni meziročně o asi 86 procent a dosáhl přibližně 91 miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy o zahraničním obchodu s vojenským materiálem za rok 2024, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo udělilo podle dokumentu loni 1678 licencí k vývozu vojenského materiálu do 95 zemí v hodnotě skoro 105,3 miliardy korun.
před 9 hhodinami

Nehoda concordu byla začátkem konce komerčních nadzvukových letů

Před pětadvaceti lety došlo k nehodě, od níž se začal odvíjet začátek konce jednoho ze snů lidstva, a to ten o komerčním létáním nadzvukovými letouny. Shořel v plamenech letounu Concorde, který tehdy odstartoval z pařížského letiště.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...