Luhanští policisté se dohodli se separatisty: Své velitelství jim přenechají

Kyjev - Obklíčení policisté v Luhansku se dohodli s proruskými separatisty, že složí zbraně a vyklidí své velitelství výměnou za odvoz do bezpečí pod ochranou bývalých příslušníků rozpuštěné policejní jednotky Berkut. Rebelové tak oblastní město zcela ovládli - během dneška obsadili i sídla oblastní správy, prokuratury a televize. Ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov kritizoval „netečnost“, „nemohoucnost“ a občas i „zradu“ pořádkových sil na východě země.

Turčynov současně apeloval, aby po výměně místních náčelníků SBU následovala čistka i mezi policejními veliteli. „Takzvaní strážci zákona, kteří zradili Ukrajinu a začali spolupracovat s teroristy, se zodpoví před soudem,“ varoval Turčynov. Vybídl k náboru dobrovolníků, kteří by vystřídali váhající policisty.

Kontrolu nad Luhanskem převzali separatisté

V Luhansku dnes stovky proruských demonstrantů nejprve vzaly útokem sídlo oblastní správy, aniž by policie kladla separatistům odpor. Ozbrojenci později ovládli také sídlo prokuratury a televize. Od 6. dubna je v rukou separatistů i místní pobočka ukrajinské tajné služby SBU. 

„K sídlu prokuratury přišlo asi 700 lidí. Vrhali do oken kameny, vyrazili dveře a během deseti minut pronikli do budovy. Strhli ukrajinskou vlajku a spálili ji. Policisté na místě nebyli, pracovníci prokuratury uprchli hned na začátku útoku,“ vylíčila agentura Interfax.

Střet separatistů a policie v Luhansku
Zdroj: ČT24

U policejního velitelství se později sešly asi tři tisícovky proruských demonstrantů, včetně padesátky ozbrojenců v maskovacích uniformách, neprůstřelných vestách, přilbách a s automatickými zbraněmi. Kapitulaci policejní posádky předcházelo házení zápalných lahví na velitelství, odkud se policisté bránili slzným plynem a ohlušujícími granáty. Následovala i krátká přestřelka. Zprávy o případných zraněných nejsou k dispozici. Na budově policejního velitelství zavlála ruská vlajka. 

Ještě dříve separatisté ovládli sídlo oblastní správy. Na střeše vztyčili ruskou vlajku a přinejmenším část policistů přešla na stranu radikálů; ostatní prý směli budovu opustit za podmínky, že složí zbraně. Před budovou se mezitím sešly asi dvě tisícovky lidí s ruskými vlajkami, obušky a baseballovými pálkami, kteří skandovali „Rusko!“ a „Donbas!“, jak se říká Doněcké pánvi. Na místě začrali budovat barikády z pytlů s pískem.

Video Bez komentáře: Separatisté obsazují budovy v Luhansku
video

Bez komentáře: Separatisté obsazují budovy v Luhansku

  • V neděli večer vyhlásili proruští radikálové v Luhansku po vzoru sousední Doněcké oblasti „lidovou republiku“. Chtějí zde 11. května uspořádat referendum, v němž mají místní obyvatelé odpovědět na otázku, zda „souhlasí se státní samostatností Luhanské lidové republiky“.
  • Svrchovaná a nezávislá republika byla podle vzbouřenců vyhlášena s okamžitou platností a referendum má vznik nového státního útvaru prý jen potvrdit. Vůdci rebelů také přijali prohlášení, podle něhož požádají Rusko o vyslání „mírových sil“ v případě, že bezpečnostní složky věrné kyjevské vládě proti povstalcům zakročí. 

Stav postřeleného starosty Charkova je stabilizovaný, léčí ho v Izraeli

Včera postřelený starosta Charkova Gennadij Kernes absolvoval složitou několikahodinovou operaci v doněcké nemocnici. „V noci byl převezen izraelskými lékaři do Izraele na specializovanou kliniku. Jeho stav je označován za velmi vážný, nicméně byl prý převozu schopen,“ dodal Karas. V izraelské nemocnici mu lékaři vyndali ze zad kulku. Jeho stav je nyní stabilizovaný.

„Ukrajinsko-ruský dialog se možná dostává do nové fáze. Když nezabrala fáze utlačování a dezinformací, tak se začalo střílet. Začíná se mluvit o tom, kdo bude po starostovi Charkova další. Ti, kdo to připravovali, svého cíle dosáhli,“ míní Oksana Pelenská, redaktorka Rádia Svobodná Evropa - Rádio Svoboda. Ukrajinská tajná služba tvrdí, že incident byl předem připraven těmi, kdo stojí za nepokoji na východní Ukrajině.

Video Proruští separatisté ovládají Luhansk
video

Proruští separatisté ovládají Luhansk

Proruští separatisté ovládají Luhansk

Karas: Postřeleného starostu Charkova převezli do Izraele

Pelenská: Ukrajinci se bojí, kdo bude po starostovi další oběť