První máj v „retro“ duchu slaví na Rudém náměstí sto tisíc lidí

Moskva - Přes 100 tisíc lidí se při prvomájových oslavách sešlo na Rudém námětí v Moskvě - podobná demonstrace byla přitom v centru ruské metropole povolena poprvé po 23 letech. Po celém Rusku jsou pak v ulicích více než dva miliony lidí. K rozhodnutí úřadů vyhovět žádosti odborářů přispěla podle tisku vlna vlastenectví, která se v zemi vzedmula po připojení ukrajinského Krymu k Rusku. 

Ačkoli se oslavy konají na Rudém náměstí po více než dvou desetiletích, pamětníkům se přesto nepodaří uvidět prezidenta Vladimira Putina kynout davům z tribuny na Leninově mauzoleu, jak činili sovětští vůdci. „Pozvání jsme samozřejmě poslali, ale zatím nevíme, zda se (Putin) zúčastní. Na mauzoleu určitě stát nebude, protože tribuna bude na opačné straně, u obchodního domu GUM. Celá část náměstí okolo mauzolea se opravuje,“ vysvětlil Alexandr Mazunov z Moskevské federace odborů.

Organizátoři předem avizovali, že vše se odehraje v „klasickém nostalgickém stylu“, tedy s průvody pracujících moskevských podniků, zatímco z tribun jim budou kynout odborářští předáci a čestní hosté. Hlavním heslem má být „Za poctivou práci spravedlivá odměna“. Na Rudé náměstí budou vpuštěni jen provládní odboráři. Opoziční komunisté první máj oslaví u pomníku Karla Marxe, a to s hesly typu „Fabriky pracujícím“, „Moc práci, a ne kapitálu“ či „Nejlepší dovolená je na Krymu“.

Poslední sovětský prvomájový průvod zažilo moskevské Rudé náměstí v roce 1990. O rok později se tu demonstrovalo proti zdražování. Od těch dob se prvomájové akce přesunuly dále od Kremlu.

Prvomájového průvodu se Putin zúčastnil v roce 2012, jen pár dnů před svým návratem do prezidentského úřadu, ve kterém se ujal třetího mandátu. Do průvodu tehdy vyrazil ve společnosti dosluhujícího prezidenta, nynějšího premiéra Dmitrije Medvěděva. Neřečnili, jen se bavili a pak si zašli na pivo.

Tentokrát se čeká, že Putin bude udělovat tituly Hrdinů práce Ruské federace. Snad ještě více „retro“ než v Moskvě má být první máj v Leninově rodišti, v Uljanovsku, kde pořadatelé zkrášlili městský park ve stylu pozdního SSSR: s dobovými transparenty, stánky s čepovanou sodovkou a oddílem pionýrů. Prý bude možné nechat se vyfotografovat s proletářem a kolchoznicí nebo si s nimi zatančit.