V USA se objevil první případ nákazy nebezpečným virem MERS

Washington – Ve Spojených státech zaznamenali první případ nákazy smrtícím koronavirem MERS. Onemocnění se potvrdilo u zdravotníka, který nedávno cestoval do Saúdské Arábie, odkud pochází většina nakažených i obětí. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Pacient cestoval 24. dubna z Rijádu do Londýna, kde na letišti Heathrow přestoupil na let do USA. Z Chicaga jel poté autobusem do blíže neurčeného města ve státě Indiana. O tři dny později začal mít muž dýchací problémy, horečku a kašel. Na pohotovosti, kam se odebral, mu vzhledem k jeho nedávnému pobytu udělali i testy na MERS a v pátek byla přítomnost viru potvrzena. 

Jak uvedla lékařka Anne Schuchatová, která má v CDC na starosti onemocnění dýchacího ústrojí, první případ koronaviru MERS v USA „je důvodem velkého znepokojení zejména kvůli tomu, že jde o nemoc velmi nakažlivou“. Téměř třetina případů nakažení virem končí smrtí pacienta. Riziko nákazy širší veřejnosti je nicméně podle ní malé. 

Symptomy koronaviru MERS (Middle East Respiratory Syndrome) se srovnávají s onemocněním SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), které v roce 2003 usmrtilo na 800 lidí. MERS se začal šířit z Blízkého východu a na rozdíl od SARS k jeho symptomům patří kromě dýchacích obtíží i selhání ledvin. Celkový počet obětí této infekce od jejího vypuknutí v září 2012 dosáhl více než 100, přes 300 lidí se virem nakazilo.

Video Věřící mají kvůli MERS zvážit účast na pouti do Mekky
video

Věřící mají kvůli MERS zvážit účast na pouti do Mekky