Slovinci jsou bez premiérky, k urnám nejspíš zamíří do prázdnin

Lublaň - Slovinská premiérka Alenka Bratušeková dnes po 13 měsících odstoupila z čela své středolevé koaliční vlády. O demisi, kterou předala prezidentovi a předsedovi parlamentu, informovala na sociálních sítích. „Jestliže si všichni myslí to, co říkají, pojďme k volbám, než začne léto. Občané nám řeknou, kdo by měl vládnout, jedině tak je to správně,“ napsala dnes Bratušeková na Twitteru. Konání voleb před koncem června může podle Bratušekové oddálit možná snaha o jmenování dočasného premiéra.

Nové volby si podle premiérky přeje většina politických stran zastoupených v parlamentu. Jejich konání před prázdninami by však mohla překazit například snaha skupiny poslanců či prezidenta o navržení designovaného premiéra. Pokud by k tomu došlo, uskuteční se podle médií volby zřejmě až na podzim.

K rozpadu koaliční vlády složené ze čtyř stran vedly dubnové volby šéfa strany Pozitivní Slovinsko. V nich Bratušeková prohrála s dosavadním starostou Lublaně Zoranem Jankovičem vyšetřovaným kvůli korupci, s nímž zbylé koaliční strany odmítly spolupracovat.  

Odstupující šéfka vlády podle Reuters uvažuje o založení nové strany, s níž by do předčasných voleb kandidovala. Z Pozitivního Slovinska vystoupila poté, co 26. dubna jeho vedení ztratila. Spolu s ní odešli i někteří poslanci této strany.

Bratušeková vládla od loňského března a ihned po nástupu do funkce zavedla úsporný program. Vyhlásila také plán privatizace státních podniků, aby snížila deficit a vyvedla zemi z krize, v níž bylo Slovinsko od roku 2011.

Nové volby budou podle analytiků pravděpodobně znamenat odklad klíčových reforem, které mají srazit rozpočtový schodek. Slovinsko, které je členem eurozóny, se dostalo do hospodářských potíží a loni jeho deficit činil 14,7 procenta. To byl podle expertů následek intervence na záchranu ztrátových bank vlastněných státem. Vláda do nich musela vložit 3,3 miliardy eur (90,6 miliardy korun).