Výsledky voleb v JAR zvedly vlnu nepokojů

Pretoria - Po vyhlášení výsledků parlamentních voleb v Jihoafrické republice vypukly na několika místech v zemi násilné protesty. Na řadě míst musela zasahovat policie. Volby vyhrál Africký národní kongres (ANC). Hlasovalo pro něj přes 62 procent voličů. Strana dominuje jihoafrické politické scéně od pádu apartheidu v roce 1994, kdy nastoupil do čela země Nelson Mandela. Druhá skončila opoziční Demokratická aliance s více než dvaceti procenty hlasů. 

Po oznámení volebních výsledků vypukly na několika místech protesty stoupenců opozice, které v noci přerostly v násilí v Johannesburgu a ve městě Alexandra, kde lidé stavěli barikády a pálili pneumatiky. Bezpečnostní síly použily proti demonstrantům i ohlušující granáty. S pomocí armády se podařilo do rána nastolit klid, řekl dnes policejní mluvčí. Na 60 osob bylo zatčeno.

Kompletní výsledky voleb - ANC v čele

ANC dominuje jihoafrické politické scéně od pádu apartheidu v roce 1994, kdy se prezidentem JAR stal tehdejší šéf strany Nelson Mandela. ANC byla považována za favorita i v těchto volbách. Oproti volbám z roku 2009, kdy získala 65,9 procenta hlasů, se ale její podpora snížila.

Opoziční Demokratická aliance úspěšné premiérky provincie Západní Kapsko Helen Zilleové získala 22,2 procenta hlasů a posílila. V minulých parlamentních volbách si totiž připsala jen 16,7 procenta hlasů. Nová krajně levicová strana Bojovníci za hospodářskou svobodu třiatřicetiletého populisty Julia Malemy skončila třetí s 6,4 procenta hlasů.

Kongres byl úspěšný v osmi z devíti jihoafrických provincií, pouze v nejbohatší provincii Západní Kapsko zvítězila - stejně jako v roce 2009 - Demokratická aliance. „Každá strana, která ve volbách získá víc než 60 procent hlasů, se může pochlubit masivní podporou. Ze ztráty nějakých tří, čtyř procent se nemusíme znepokojovat,“ komentoval volební výsledky mluvčí ANC Jackson Mthembu.

Ovšem opozice si stěžuje na řadu nesrovnalostí. Některé volební místnosti se prý otevřely příliš pozdě a v některých nebyl dostatek volebních lístků a uren. Volební komise připustila prostřednictvím své předsedkyně Pansy Tlakulové, že se na jednotlivých volebních místech vyskytlo několik málo problémů, neohrozily prý ale řádný průběh hlasování.

Podpora ANC podle pozorovatelů klesla vzhledem k narůstající nespokojenosti voličů pramenící z vysoké nezaměstnanosti a z problémů s kriminalitou i s rasovou nerovnoprávností.