Thajské protesty: Tři mrtví a premiér na útěku

Bangkok – Během protestů v thajské metropoli zahynuli tři lidé. Dalších 22 bylo zraněno poblíž místa, kde jsou shromážděni demonstranti. Ti dnes také vnikli do sídla vojenského letectva, kde jednal premiér Niváttumrong Búnsongpajsan s volební komisí, a přiměli premiéra k útěku.

Premiér dnes jednal s volební komisí o odložení voleb, které se měly konat 20. července. Kvůli rostoucímu násilí komise doporučila volby odložit. „Volby 20. července nejsou proveditelné. Měly by být odloženy,“ uvedl generální tajemník komise Pučong Nutravong.

Protesty a demonstrace, jejichž cílem je skoncovat s vlivem svrženého premiéra Tchaksina Šinavatry na thajskou politiku, trvají už od loňského listopadu a dosud si vyžádaly nejméně 27 obětí; dalších 800 osob bylo zraněno. Krize v Thajsku se prohloubila minulý týden, kdy thajský ústavní soud shledal vinnou ze zneužití moci expremiérku Jinglak Šinavatrovou, sestru Tchaksina Šinavatry, a nařídil jí odstoupit z funkce.

Thajská politická krize se ale vleče už mnohem déle - téměř deset let od svržení Šinavatry, které zemi rozdělilo na dva nesmiřitelné tábory. Na jedné straně jsou expremiérovi odpůrci, jejichž baštou je převážně Bangkok, a proti nim stojí stoupenci Šinavatry, bývalého miliardáře působícího v oboru telekomunikací, který na svou stranu získal převážně venkovské a městské chudé obyvatele.