„Ďábelský“ výbuch v Nigérii usmrtil přes 100 lidí

Abuja - Nigerijským tržištěm ve městě Jos otřásly dva silné výbuchy. Hovoří se o 118 mrtvých a více než 50 zraněných. Mezi oběťmi jsou hlavně ženy. Nálože byly údajně rozmístěny v zaparkovaném nákladním voze a minibusu. Zatím není jasné, kdo za útokem stojí, podle úřadů se ale jedná o další akci milicí Boko Haram. Podle prezidenta jde o „ďábelský“ čin.

„Slyšela jsem obrovskou ránu, která otřásla mým domem. Pak začal stoupat dým,“ řekla Veronica Samsonová, obyvatelka Josu. „Na ulicích ležela těla a lidé odváželi zraněné ve svých vozech do nemocnice,“ dodala.

Město Jos, metropole státu Plateau, které leží necelých 300 kilometrů severovýchodně od metropole Abuje, bylo v posledních letech svědkem náboženských střetů. Leží totiž na pomyslné hranici oddělující křesťanský jih a muslimský sever země. Také teroristická organizace Boko Haram v této oblasti v minulosti spáchala několik atentátů. Naposledy se přihlásila k explozi v kostele a na dvou dalších místech na Štědrý večer 2011.

Nigerijský prezident Goodluck Jonathan už dnešní útok odsoudil. Označil ho za krutý a ďábelský. „Vláda zůstane nadále oddána boji s terorismem, nenecháme se zastrašit ohavnostmi, které páchají nepřátelé pokroku a civilizace,“ dodal. Nigerijský parlament předtím o půl roku prodloužil výjimečný stav ve třech severovýchodních státech federace, Yobe, Borno a Adamawa, které jsou baštou hnutí Boko Haram. 
  
Milice Boko Haram stojí také za únosem více než 250 dívek z gymnázia v severonigerijském Chiboku. O měsíc později se zmocnili dalších jedenácti dívek z vesnic Warabe a Wala. Podle vlády nigerijského státu Borno, kde k únosům došlo, se nejméně 53 dívkám podařilo ze zajetí uniknout. Únosci dali najevo, že unesené dívky hodlají buď prodat na černém trhu s otroky, anebo využívat jako sexuální otrokyně.
  
Boko Haram bojují proti centrální vládě od roku 2009. Na svědomí mají životy několika tisíc lidí, terčem jejich útoků byly často školy, mešity a státní instituce, a také policie či armáda. Od začátku letošního roku skupina pozabíjela více než 1 500 lidí.