V Santa Barbaře vraždil syn pomocného režiséra Hunger Games

Santa Barbara – Policie potvrdila, že v Santa Barbaře vraždil ženy dvaadvacetiletý Elliot Rodger, který o svém činu hovořil na videu. Varoval, že bude zabíjet ženy, které ho nikdy nechtěly. Zabil nakonec šest lidí a sebe. Policie hovoří o činu šílence. Vrah je synem režiséra Petera Rodgera, jemuž hollywoodská studia svěřila pomocnou režii sci-fi thrilleru Hunger Games. Masakru v kalifornském studentském městečku Isla Vista se stal svědkem i student z Brna.

Rodger ubodal tři oběti ve svém bytě. Pak se vydal v autě k dívčí koleji a dlouho tam tloukl na dveře. Nikdo ale nepřišel otevřít, takže zastřelil dvě dívky venku. Pokračoval pak autem dál a u lahůdkářství zabil svou šestou oběť, studenta Kalifornské univerzity. Při svém řádění také zranil 13 osob, střílel na policisty a srazil dva cyklisty. Pak narazil autem a policisté ho v něm našli mrtvého se střelnou ranou z jeho vlastní zbraně.  

Michal Vítek popsal, jak viděl někoho v BMW. Podle něj se asi snažil dokázat, že je „drsný“. Pak začal střílet na dívky. Jedna zemřela, druhá utrpěla vážná zranění. „Slyšel jsem výstřely, výkřiky bolesti,“ popsal český student. „Bylo to hodně emotivní. Doufám, že bude dívka v pořádku,“ dodal s tím, že neviděl podezřelému do tváře – byla příliš velká tma.

„Nedaly jste mi šanci. Všechny vás potrestám“

Na YouTube předtím umístil video s hrozbou mířenou na ženy. Rodger sedící za volantem svého automobilu si v něm stěžoval na osamělost a nezájem žen a přiznal, že je ve svých 22 letech stále panic. „Holky, vy se o mě nezajímáte a já nevím proč. Jsem slušný, opravdový gentleman, a přesto jste mi nikdy nedaly šanci. Všechny vás za to potrestám. Je to nespravedlivé, je to zločin,“ říká muž na videu a občas se přitom směje. Dodal, že je naštvaný i na muže, kteří se zdají šťastnější a úspěšnější než on. „Zasloužím si dívky víc než všichni ti flákači. Uvidíte, že já jsem ve skutečnosti nejlepší, že jsem alfa samec,“ řekl.  

Santa Barbara oplakává čin šílence
Zdroj: ČTK/AP/Jae C. Hong

Rodina na podivné chování upozorňovala

Když se video objevilo na internetu, Elliotova rodina zalarmovala úřady, které jej prověřovaly. Velitel policejního okrsku Bill Brown řekl, že páteční čin je „zjevně dílem šílence“. Jeho oddělení prý bylo s Rodgerem v kontaktu třikrát, naposledy v dubnu, když jeden z příbuzných požádal o prověření jeho zdravotního stavu. Choval se prý ale zdvořile, takže policie nic nepodnikla. 

Jeho zástupce prý dospěl k závěru, že Rodger nesplňuje podmínky k tomu, aby byl proti své vůli umístěn do psychiatrického zařízení. Předtím prý jednou sám oslovil policii, když oznámil spolubydlícího za krádež svíček. V dalším případě pak tvrdil, že byl obětí útoku.