Izraelská reakce na Hamas v palestinské vládě: Dalších 3300 bytů pro osadníky

Jeruzalém - Izrael oznámil, že uspíší své plány na výstavbu 3300 nových bytů pro židovské osadníky na okupovaném západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě. Jde prý o odpověď na vytvoření nové palestinské vlády národní jednoty podporované Hamasem, který židovský stát i Západ označují za teroristickou organizaci. Palestina považuje osady na svém území za nezákonné.

Video Izrael postaví další tisíce bytů pro osadníky
video

Izrael postaví další tisíce bytů pro osadníky

Ministerstvo pro bytovou výstavbu nejprve ohlásilo soutěž na výstavbu 1500 bytů v šesti osadách západního břehu a ve východním Jeruzalémě. Později vláda odblokovala plán na stavbu 1800 bytů v deseti osadách. Všechny tendry vyžadují ještě vládní souhlas předtím, než se přikročí k výstavbě. 

Židovský stát již dříve oznámil, že bude nový palestinský kabinet bojkotovat, a pohrozil odvetnými opatřeními. Izraelský ministr bytové výstavby Uri Ariel přímo uvedl, že jde o reakci na vytvoření palestinské „vlády teroru“ a že plány na výstavbu bytů jsou prý „jen začátkem“.

Podle hlavního palestinského mírového vyjednávače Saíba Irikáta je oznámení o výstavbě „jasným znamením, že Izrael směřuje k většímu vyhrocení“ současné situace. Palestinci prý nyní zvažují, jaká bude jejich odpověď. Nabíl abú Rudajná, mluvčí prezidenta Mahmúda Abbáse, řekl, že reakce Palestinců bude „bezprecedentní“. Abbásův politický poradce Nimr Hammád již vyzval Spojené státy, které jsou velkým izraelským spojencem, aby zakročily. USA výstavbu dalších osad rovněž odmítají. „(Izraelský premiér) Netanjahu chce Palestince dotlačit do konfrontace nebo chce, aby se konflikt rozšířil na mezinárodní úroveň,“ řekl Hammád.

V Předjordánsku a ve východním Jeruzalémě žije kolem půl milionu Židů a zhruba 2,5 milionu Palestinců. Většina zemí považuje izraelské osady za nezákonné. Vláda premiéra Benjamina Netanjahua výstavbu na okupovaných územích vždy bránila na základě principu nutnosti rozšiřovat osady v souladu s demografickým vývojem. Tyto osady ovšem stojí na území, které se má stát budoucí Palestinou.

Soutěže na výstavbu nových bytů byly vyhlášeny již ve středu pozdě večer; všechny tendry vyžadují ještě vládní souhlas předtím, než se přikročí k výstavbě.