Albánie loni ČEZu odebrala licenci a firma kvůli tomu vede s Tiranou mezinárodní arbitráž. Podle zdrojů ČTK se Praze nelíbí, že rozhovory mezi Albánií a ČEZem ve Vídni nikam nepostupují. Už před časem vyslala ČR Albáncům signál, že by tento spor mohl mít vliv na schvalování přidělení statusu kandidátské země. Ten musí odsouhlasit všech 28 členských zemí Unie.
„Jsem překvapen tím, co takzvané zdroje z Evropské unie vypustily. Rozhodně to není téma, které by dnes vláda diskutovala a chtěla řešit. O přiznání kandidátského statusu Albánie určitě nebude rozhodovat na základě jednoho komerčního sporu,“ řekl Prouza. Úkolem kabinetu je pod le něj systémové posouzení země - tedy úroveň legislativy, funkčnost ekonomiky a podobně.
Albánský regulační úřad odebral loni v lednu společnosti CEZ Shpërndarje licenci a dosadil do jejího vedení státního administrátora, čímž ČEZ ztratil nad společností kontrolu. Česká firma pak v květnu zahájila mezinárodní arbitráž na základě Smlouvy o energetické chartě, kterou ratifikovaly Česko i Albánie a která upravuje ochranu mezinárodních investic v oblasti energetiky. V ní ČEZ požaduje náhradu škody za to, že nebyla ochráněna jeho investice do distribuční společnosti CEZ Shpërndarje. Česká vláda už dříve postup albánských úřadů kritizovala.
