Na východě Ukrajiny explodoval plynovod

Kyjev – V Poltavské oblasti na východě Ukrajiny vybouchl plynovod, ve kterém se přepravuje plyn ze Sibiře do Evropy. O explozi informovala televize Espreso s odvoláním na zprávu ministerstva vnitra. Podle některých médií může jít o teroristický útok. Oběti hlášeny nejsou. Dodávky ruského plynu do Evropské unie přes Ukrajinu během dne pokračovaly beze změny, uvedl slovenský přepravce suroviny Eustream. Stabilní dodávky potvrdil i ruský Gazprom. 

K výbuchu, po němž podle očitých svědků šlehaly plameny do výše 200 metrů, došlo u města Lochvycja, ležícího asi 200 kilometrů východně od Kyjeva. Úsek plynovodu Urengoj-Pomary-Užhorod se nachází asi kilometr od obytných stavení. „Sám vybuchnout nemohl, je to nejspíš teroristický čin,“ citovala televize místní obyvatele. Policie teroristický útok rovněž nevyloučila. Oheň, který zachvátil potrubí v délce jednoho kilometru, je podle hasičů pod kontrolou. 

„Není to první pokus o teroristický útok proti ukrajinskému plynovodnímu systému,“ uvedlo v informační zprávě ukrajinské ministerstvo vnitra bez dalších podrobností. Podle ministra vnitra Arsena Avakova „vyšetřovatelé pracují s několika verzemi toho, co se událo, včetně té hlavní, kterou je terorismus“. Plynovod Urengoj-Pomary-Užhorod byl letos už jednou poškozen, když u něj v květnu explodovala nálož v Ivano-Frankivské oblasti na západě země. 

Slovensko žádné výkyvy v dodávkách plynu nezaznamenalo

Podle vedení ruské plynárenské společnosti Gazprom dnešní výbuch nepřerušil dodávky plynu do Evropy. Surovina prý směřuje na západ jiným potrubím položeným souběžně. Informaci potvrdila i ukrajinská společnost Ukrtransgaz, která je správcem plynovodního systému. Žádné výkyvy v dodávce plynu nezaznamenal ani slovenský přepravce zemního plynu Eustream. 

K výbuchu došlo daleko od Doněcké a Luhanské oblasti, kde už řadu týdnů trvají boje mezi armádou a proruskými povstalci. Potrubí překračuje rusko-ukrajinskou hranici v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny a opouští ji v Užhorodě. Odtud plyn směřuje dál na západ přes kompresorové stanice na hranicích se Slovenskem, Maďarskem a Rumunskem.

/*json*/{"map":{"lat":50.35859741916474,"lng":33.26785700000005,"zoom":6,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":50.35816615300175,"lng":33.271751403808594,"type":"","description":"Lochvycja"}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Na plynovodu je 11 provizorních záplat, mohlo jít o nehodu 

Poltavský gubernátor Viktor Buhajčuk si v ukrajinské televizi stěžoval, že technický stav plynovodu je velmi zanedbaný. Jen v Poltavské oblasti, kde dnes k explozi došlo, je podle něj 11 provizorních „záplat“. Vedení oblasti několikrát správce plynovodu žádalo o opravu, reakce se ale nedočkalo. Podle Buhajčuka je možné, že dnešní výbuch způsobila trhlina v plášti potrubí vyvolaná pohybem podloží. 

Společnost Ukrtransgaz, kterou vlastní ukrajinský plynárenský monopol Naftogaz, je dlouhodobě podfinancovaná. Už za bývalého prezidenta Viktora Janukovyče Kyjev jednal o vstupu zahraničního partnera, zájem projevoval zejména ruský Gazprom. Ukrajina navrhovala vytvoření třístranného konsorcia pro správu plynovodního systému, jehož členem by se stala i některá společnost ze zemí Evropské unie. U návrhů a úvah ale tehdy zůstalo.