Členové výboru u vyznamenaných ocenili „jejich boj proti útlaku dětí a mladých lidí a za právo všech dětí na vzdělání“. „Děti musejí chodit do školy a nesmějí být finančně zneužívány,“ prohlásil předseda Nobelova výboru Thorbjörn Jagland. Výbor rovněž zdůraznil, že „považuje za důležité, že se hinduista a muslimka, Ind a Pákistánka, spojili ve společném boji za vzdělání a proti extremismu“.
Malala Júsufzaiová - navzdory svému mládí - už několik let bojuje za právo dívek na vzdělání. Je dokladem toho, jak děti a mladí lidé mohou sami přispět ke zlepšení své situace. Výbor ocenil i fakt, že Malala vede svůj boj v těch nejnebezpečnějších oblastech. „Díky svému hrdinskému boji se stala předním představitelem boje za právo dívek na vzdělání,“ uvedl výbor ve zdůvodnění svého rozhodnutí.
- „Cítím se poctěna, že jsem byla vybrána jako laureátka Nobelovy ceny. Jsem hrdá, že jsem prvním Pákistáncem a první mladou ženou, která tuto cenu dostala,“ řekla Malala na začátku své děkovné řeči. S ní přišla až několik hodin po oznámení verdiktu Nobelova výboru, neboť se rozhodla dokončit své každodenní povinnosti ve škole v Birminghamu, kde jí prý zprávu oznámila učitelka během vyučování. „Všichni říkali, že jsou na mě hrdí, ale při zkouškách mi to nepomůže, ty záleží na mé tvrdé práci,“ poznamenala s úsměvem.
- To, že cenu získala spolu s Indem, má podle Malaly symbolický význam pro obě země, které vedou krvavé spory o hraniční území v Kašmíru. „Tato cena je poselstvím lásky mezi Pákistánem a Indií, mezi dvěma náboženstvími. Bez ohledu na to, v jakého Boha věříme, bychom měli respektovat jeden druhého.“
Sedmnáctiletá Júsufzaiová, která byla na vítězství tipována už loni, je vůbec nejmladší nositelkou Nobelovy ceny v historii. V roce 2012 zaútočili na dívku radikálové z Talibanu. V autobuse ji střelili do hlavy a krku. Několik dní pak byla v kritickém stavu, kvůli léčbě zranění hlavy byla převezena do Británie.
Světové veřejnosti méně známý šedesátiletý Kailáš Satjárthí vedl různé formy demonstrací „zaměřených proti vážnému zneužívání dětí pro finanční zisky“ a mírovou formou protestů se zasloužil o udržení tradice Mahátmy Gándhího, konstatoval Nobelův výbor. Mimo jiné přispěl k přijetí několika mezinárodních úmluv o právech dítěte.
„Je to pocta pro všechny děti, které stále ještě trpí v otroctví, při nucených pracích nebo obchodování s lidmi,“ prohlásil Satjárthí po oznámení laureátů.
Držitelé Nobelovy ceny míru v posledních 10 letech:
2013: Organizace pro zákaz chemických zbaní
2012: Evropská unie
2011: Liberijská prezidentka Ellen Johnsonová-Sirleafová, liberijská mírová aktivistka Leymah Gboweeová a jemenská politička Tavakkul Karmánová
2010: Čínský disident Liou Siao-po
2009: Americký prezident Barack Obama
2008: Finský exprezident Martti Ahtissari
2007: Americký viceprezident a bojovník proti změnám klimatu Al Gore
2006: Bangladéšský ekonom Muhammad Júnus
2005: Mezinárodní agentura pro atomovou energii
2004: Keňská politická aktovistka a ekofeministka Wangari Maathai
Kompletní seznam laureátů Nobelovy ceny míru naleznete zde.
Letos bylo na Nobelovu cenu za mír nominováno rekordních 278 jednotlivců a organizací. Mezi nejčastěji skloňovaná jména patřil papež František, bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden a právě Malala Júsufzaiová.
Na vyznamenané kromě finanční částky ve výši osmi milionů švédských korun (více než 24 milionů Kč) čeká i tradiční slavnostní ceremoniál, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve švédské metropoli Stockholmu.
Nobelova cena za lékařství 2014: manželé M. Moserová a E. Moser, J. O'Keefe
za výzkum mozkových buněk důležitých pro prostorovou orientaci.
Nobelova cena za fyziku 2014: Isamu Akasaki, Hiroši Amano, Šudži Nakamura
za výzkum modrých světelných diod, které umožnily vývoj nového, ekologického světelného zdroje.
Nobelova cena za literaturu 2014: Patrick Modiano za „umění vzpomínek“, díky němuž dokázal zachytit ty nejneuchopitelnější lidské osudy.
