Sněhová bouře v Nepálu usmrtila desítky turistů

Káthmándú - Nejméně 21 turistů usmrtila lavina a sněhová bouře v nepálské části Himaláje na pěším okruhu kolem osmitisícovky Annapurna. Mezi zahraničními oběťmi jsou hlavně Kanaďané, Izraelci a Poláci. Podle agentury AFP se nelze spojit se 143 lidmi. Počasí v oblasti ovlivnil cyklón, který minulý týden zasáhl Indii. Do nepálských hor přinesl déšť a sníh. Lavina se spustila v úterý.

Podle mluvčího nepálské armády záchranáři našli první oběti v horské soutěsce Thorong La v okrese Mustang zhruba 160 kilometrů severozápadně od nepálské metropole Káthmándú. Stali se obětí sněhové bouře. Další těla jsou podle místních úřadů zavalena sněhem v sousedním okrese Manang. Vyproštění prý bude trvat i několik dní.

Zachráněno dosud bylo nejméně 60 zahraničních turistů. Zraněné mohly díky zlepšenému počasí do nemocnice transportovat dva vojenské vrtulníky. Podle místních úřadů nelze říct, kolik turistů ve sněhu na stezkách kolem desáté nejvyšší hory světa uvízlo. Až třítýdenní okruh kolem Annapurny patří mezi klasické himálajské trasy. Zejména na jaře a nyní v říjnu se na ni vydává mnoho turistů.

Trekingová trasa okolo Annapurny
Zdroj: ČT24 / Google Earth


Jde o další tvrdou ránu pro nepálský horolezecký průmysl, který hraje v ekonomice země důležitou roli. Tragédie přišla jen pár měsíců poté, co v Nepálu zemřelo 16 šerpů. Tehdy se jednalo o vůbec nejtragičtější bilanci spojenou s Mount Everestem. Šerpové si pak chtěli vyjednat lepší podmínky a hrozili ukončením sezony.

/*json*/{"map":{"lat":28.793377700581043,"lng":83.938669,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/