Vůdce Hongkongu znovu nabízí studentům dialog

Hongkong - Hongkongská vláda je připravena zahájit rozhovory s prodemokratickými studenty, kteří téměř tři týdny demonstrují v ulicích za demokratické volby. Oznámil to správce Hongkongu Leung Čchun-jing. Jednání by podle něj mohla začít už příští týden. Ke schůzce na stejné úrovni však mělo dojít už minulý týden, hongkongské úřady ale plánované jednání na poslední chvíli zrušily s tím, že dialog nemá šanci přinést konstruktivní výsledky. Tamní policie dnes znovu použila proti demonstrantům pepřový sprej.

Předseda výkonné rady Hongkongu Leung nyní sdělil, že hongkongští představitelé v posledních dnech vedli se studenty dialog přes prostředníky. „Posledních pár dní byli jistí prostředníci v kontaktu s Hongkongským studentským svazem. Vyjádřili jsme přání, aby se obě strany co nejdříve setkaly oficiálně,“ uvedl.

Podle Leunga by se již příští týden mohla uskutečnit schůzka, na níž by obě strany řešily požadavek protestujících týkající se demokratických reforem. Toto oznámení hlavního správce Hongkongu by podle agentury AP mohlo znamenat průlom ve stávající politické krizi, která ochromuje město. Demonstranti totiž už od 28. září blokují hlavní dopravní tepny.

Zpravodajka ČT Barbora Šámalová

„Studenti s vágní nabídkou Leunga spokojeni nebudou. Požadují naprosto konkrétní rámec jednání, chtějí se bavit o svobodných volbách. Vláda se dosud setkání k tomuto tématu vyhýbala a nabízela k jednání pouze velmi neurčitou agendu.“


Policie znovu rozehnala demonstranty pepřákem

Policie se v uplynulých dnech snažila nespokojence vyhnat z klíčových míst ve vládní a obchodní čtvrti. Dnes policisté znovu s použitím pepřových sprejů rozehnali demonstranty, kteří zablokovali hlavní ulici u sídla Leunga, jehož rezignaci požadují.

Stovky aktivistů se shromáždily i před policejními kasárnami v sousední čtvrti Wan Čchaj, aby protestovali proti středečnímu zadržení 45 demonstrantů.

Video Další zásah policie v Hongkongu
video

Další zásah policie v Hongkongu

U sídla výkonné rady se protestující shromáždili s plastikovými zábranami, které je měly uchránit před zásahem policie. Strážci pořádku přesto proti demonstrantům použili pepřové spreje a protest rozprášili.

Ke zklidnění emocí vyzval demonstranty nejbohatší obyvatel města Li Kcha-šing. Nejmocnější asijský podnikatel vybídl protestující studenty, aby se vrátili domů. „Nedovolte, aby se dnešní vášně zítra změnily v lítost,“ vzkázal protestujícím Li.

Hongkongské protestyÚčastníci demonstrací žádají zrušení kontroverzní volební reformy, kterou schválila čínská vláda, a odvolání správce Hongkongu Leunga Čchun-jinga. Hongkong se před 17 lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod. Peking ale v srpnu odmítl požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v příštích volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího vůdce. Kandidáty musí nejprve nominovat a schválit většinou hlasů speciální výbor a až pak o nich budou moci hlasovat voliči, nařídila vláda.