Praha uctila „britského Schindlera“, píší média o Wintonovi

Londýn/Praha - V souvislosti s udělením nejvyššího českého státního vyznamenání, Řádu bílého lva, siru Nicholasi Wintonovi britská i další světová média čtenářům znovu hojně připomínají příběh „britského Schindlera“, který v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí z Československa před jistou smrtí v nacistických koncentračních táborech.

Winton: Nesrovnávejte mě s Schindlerem

Paradoxem je, že nálepka „britský Oskar Schindler“, kterou Wintonovi dala zahraniční média, vyznamenanému Britovi vyloženě vadí. Srovnání s členem nacistické strany, který ve své továrně na konci války kvůli udržení obchodu zachránil přes 1 000 židů, nemá rád. Schindlerův příbeh se stal celosvětově známým díky snímku „Schindlerův seznam“ amerického režiséra Stevena Spielberga. „Není tu nic, co bychom já a Schindler měli společného. Pochybuji, že bychom spolu vůbec mluvili,“ tvrdí Winton.


Odvážný skutek Nicholase Wintona budí emoce i po 75 letech. Televize BBC i Sky News přinesly o Wintonovi rozsáhlé reportáže. Deník The Telegraph vyzdvihuje především jeho „typickou skromnost“, která se prý promítla i do děkovného proslovu. Do širokého podvědomí se Wintonova záchranná akce dostala až v roce 1988 po odvysílání pořadu BBC That‘s Life!, kde se hrdina poprvé po válce setkal s některými ze zachráněných dětí.

Z Wintonovy řeči britská média nejčastěji citují jeho poděkování britským rodinám, které ochotně židovské děti na útěku přijaly ve svých domovech. Winton poděkoval také Čechům, kteří „dělali, co mohli, aby bojovali s Němci a podařilo se jim dostat děti do zahraničí“.

Izraelský tisk připomíná Wintonovu nominaci na Nobelovu cenu

Zmínky o předání ocenění se objevily také v izraelských novinách. List Haarec mimo jiné připomíná, že Češi Wintona několikrát navrhli na Nobelovu cenu míru. The Times of Israel přináší také krátké rozhovory s některými z „Nickyho dětí“, které díky němu přežily holocaust. „Byl to velice dojemný a radostný okamžik. Jsem šťastná, že jsem mohla siru Wintonovi potřást rukou za všechny, kteří zde nemohli být,“ uvedla 86letá Ruth Halová. „Pro mě to byl opravdu hluboký zážitek. A všiml jsem si, že i prezident Zeman uronil pár slz,“ dodal Asaf Auerbach, který odjel v červenci 1939 jedním z Wintonových vlaků společně se svým bratrem.

Zpravodajská stanice BBC přinesla mimo jiné i Wintonův pohled na současné dění ve světě: „Pořádně jsme si zavařili. Nemyslím, že jsme se kdy poučili z chyb minulosti. Dnešní svět je mnohem nebezpečnější než kdy dřív,“ uvedl Winton.

Nicholas Winton převzal Řád bílého lva
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

Radši umřít v Praze než se unudit v Británii…

Daily Mail si ve svém článku všímá mimo jiné neuvěřitelné Wintonovy vitality. Na slavnostní ceremonii v Praze 105letý Brit přiletěl osobně českým vládním speciálem i přes údajnou snahu rodiny ho od cesty odradit. „Myslím, že návštěva Prahy mu může prodloužit život. Miluje dobrodružství a toto pro něj dobrodružstvím je,“ cituje Daily Mail Mateje Mináče, autora několika dokumentů i filmu zachycujícího Wintonův příběh. „Sir Nicholas říká, že raději umře v Praze, kde si užije nějakou zábavu, než aby žil v Anglii a unudil se k smrti,“ dodává Mináč v rozhovoru.

Video Předání Řádu bílého lva siru Nicholasi Wintonovi a Winstonu Churchillovi
video

Předání Řádu bílého lva siru Nicholasi Wintonovi a Winstonu Churchillovi