Newyorští preppeři si dělají zásoby, bojí se eboly

New York - Zájem o plynové masky a ochranné oděvy roste spolu s tím, jak epidemie eboly neutichá. Reálnou hrozbu představuje pro lidi, kteří si doma dělají zásoby a učí se přežít – takzvané preppery. Někteří z nich mají dokonce kryty, kam se chtějí schovat v případě přírodní nebo jaderné katastrofy. V souvislosti s krvácivou horečkou se k nim ve Spojených státech upírá velká pozornost.

Video Ebola straší i takzvané preppers, dělají si zásoby
video

Ebola straší i takzvané preppers, dělají si zásoby

Přes den zachraňuje životy jako newyorský hasič, večer spřádá plány, jak zachránit sebe a rodinu, kdyby se něco stalo. Jason Charles má ve svém bytě v Harlemu zásoby jídla na tři čtvrtě roku. V šatně má sklad. „Jak můžete vidět, je tu lopatka, pila a sekyra, je nabroušená,“ prohlásil hasič. 

Domá má i čluny, pokud by tunely a mosty z Manhattanu ucpala auta. Kvůli ebole hasič nakoupil zvláštní masky. „Říká se tomu hotová maska. Když si ji nasadíte, tak neprodyšně uzavře váš obličej,“ uvedl Charles. 

Strach? Hlavně z chaosu a paniky

První poplach v New Yorku vzbudil lékař Craig Spencer, který se s ebolou léčí v nemocnici na Manhattanu. Situace by se ale musela ještě o dost víc vymknout kontrole, aby hasič opustil město. Učinil by tak v případě rabování. „Člověk se z toho může zbláznit, pokud bude mít ze všeho strach. Bože - jaderný útok, další terorista usekávající hlavu, rozšíří se ebola? Musíte používat zdravý rozum,“ zdůraznil Charles. 

Stojí v čele newyorské skupiny prepperů, která má 300 členů. Další tisíce se prý nikde neorganizují. Jejich větší mobilizaci než teď kvůli ebole, dosud nezažil. Vláda se snaží veřejnost uklidnit: případů může přibývat, ale panika je zbytečná. Zároveň se urychlují práce na vakcíně. „Viděno zpětně, to byla chyba, když jsme dali před ebolou přednost jiným věcem. Lehce se to řekne, těžko napravuje,“ poznamenal ředitel RPK Consulting Robert Kadlec. 

Ebola ale může přinést i pozitiva. Spojené státy se z ní chtějí poučit, aby lépe zvládly například velké epidemie chřipky. Ty totiž mohou v Americe zabíjet mnohem víc než ebola.

Epidemie krvácivé horečky zuří hlavně v Libérii, Sieře Leone a Guineji. Několik jednotlivých případů nákazy se ale objevilo i v Evropě a v USA, kde se nakazili zdravotníci pečující o nemocné převezené z Afriky.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) se ebolou dosud nakazilo téměř 14 tisíc lidí, skoro 5 000 z nich nemoci podlehlo.  


Kanada včera přestala udělovat víza státním příslušníkům zemí nejvíce zasažených epidemií eboly nebo těm, kteří v poslední době v těchto afrických státech pobývali. Podobně se už dříve zachovala Astrálie. Kanada je tak další zemí, která se rozhodla přijmout restriktivní opatření v oblasti cestování ve snaze omezit riziko šíření nemoci na svém území na minimum.

Několik států USA, včetně New Yorku, New Jersey či Kalifornie se rozhodlo jít cestou přísné izolace v karanténě. Bílý dům a šéf OSN tato opatření kritizují.